Opinia Obecność dużego kapitału w danej kryptowalutie pozwala zrozumieć, jak poważny jest to projekt. Na podstawie działań wielorybów można wyciągnąć wniosek o tym, dokąd rynek najprawdopodobniej pójdzie, a pomaga w tym wskaźnik „głębokości rynku”.
Handlując Bitcoinem i innymi kryptowalutami, handlowcy i inwestorzy korzystają ze zleceń (zleceń), aby kupować i sprzedawać. Jeśli tych pierwszych jest więcej, rynkiem rządzą byki, a jeśli tych drugich jest więcej, rynkiem rządzą niedźwiedzie. „Głębokość rynku” to graficzne przedstawienie, ile zleceń jednego i drugiego typu istnieje w danym momencie. W języku angielskim pojęcie „głębokości rynku” jest szeroko rozpowszechnione i używane, czasami jednak można spotkać „głębokość zamówienia” – istota się nie zmienia.
Ogólnie rzecz biorąc, narzędzie pomaga inwestorom w ocenie płynności. Wskaźnik nabiera szczególnego znaczenia przy wyborze momentu zawarcia transakcji. Innymi słowy, może pomóc Ci wybrać idealny punkt wejścia.
Przedstawienie graficzne
„Głębokość rynku” to niezwykle prosty wskaźnik. Aby to zrozumieć, wyróżnimy cztery główne elementy:
oś pozioma (znana również w matematyce jako oś odciętych) reprezentuje linię cen, po której inwestorzy składają zamówienia;
oś pionowa (w matematyce oś y) odzwierciedla całkowitą liczbę zleceń sprzedaży (po prawej) i kupna (po lewej);
Linia podaży pokazuje zagregowaną wartość wszystkich zleceń kupna w określonym momencie. Najczęściej jest reprezentowany przez zieloną linię opadającą od lewej do prawej;
Linia popytu reprezentuje zagregowaną wartość wszystkich zamówień sprzedaży w określonym momencie. Wygląda jak linia opadająca od prawej do lewej.
Różne zasoby mogą zapewniać własne różnice w reprezentacji „głębokości rynku”. Dodatkowo musisz zrozumieć, że ekspresja podaży i popytu będzie zależeć od tego, czym handlujesz. Na przykład, jeśli handlujesz Bitcoinem za dolary, wszystkie zlecenia kupna będą w walucie amerykańskiej, a wszystkie zlecenia sprzedaży będą w BTC. Jeśli handlujesz Etherem za USDT, wszystkie zamówienia zakupu będą w USDT, a wszystkie zlecenia sprzedaży będą w ETH. Poniższy rysunek pokazuje jedną z możliwych opcji przedstawienia „głębokości rynku” dla BTC/USDT.
Źródło: coinglass.com
Na wykresie widzimy kilka czerwonych i zielonych linii. Wynika to z faktu, że platforma zapewnia „głębokość rynku” na kilku platformach transakcyjnych jednocześnie: Bybit, Binance, BitMex i OKX. Tutaj przedstawiono także podsumowanie tych czterech wymian.
„Głębokość rynku” w analizie technicznej
Istnieje kilka obszarów wykorzystania wskaźnika: wyznaczanie poziomów wsparcia/oporu, ogólna ocena płynności oraz poszukiwanie punktów wejścia/wyjścia. Wszystko to jednak odbywa się z szeregiem zastrzeżeń i założeń.
Na przykład handlujesz Bitcoinem za dolary na giełdzie KuCoin. Realizujesz transakcje zarówno długie, czyli kupujesz, jak i krótkie, czyli sprzedajesz BTC. W pewnym momencie znajdujesz ogromną liczbę zamówień sprzedaży. W ten sposób od razu rozumiesz, że na rynku utworzył się poważny poziom oporu, a cena najprawdopodobniej spadnie. Na czym z powodzeniem grasz? Jeśli powstanie odwrotna sytuacja i zostanie znaleziona ogromna liczba zleceń kupna, wówczas sytuacja będzie odwrotna – będziesz musiał kupować, ze względu na silny poziom wsparcia. W oparciu o duże zamówienia, które zauważysz, możesz samodzielnie składać zamówienia. Sensowne jest robienie tego po cenach nieco powyżej lub poniżej dużej akumulacji kapitału.
Możesz także wykorzystać głębokość rynku, aby oszacować wpływ dużych transakcji na cenę kryptowaluty. Na przykład, jeśli kupisz na Binance Bitcoina o wartości nawet 50 000 dolarów, nie będzie to miało znaczącego wpływu na BTC. Ale jeśli kupisz warunkowy Flux (200. kryptowaluta według kapitalizacji) na giełdzie Bitget, to w wyniku takiej transakcji cena może znacznie wzrosnąć.
Wady praktyczne
Główną wadą wskaźnika jest to, że nie uwzględnia manipulacji na rynku. „Głębokość rynku” jest prostym odzwierciedleniem złożonych zleceń, ale obecność zlecenia nie oznacza, że zamieni się ono w transakcję. Przypadki spoofingu – czyli sytuacji, w których duży gracz składa ogromne zamówienie w celu pobudzenia ruchów na rynku w przeciwnym kierunku – są dość powszechne.
Należy również wziąć pod uwagę fikcyjne transakcje. Tutaj całkiem sporo zleceń zostanie zrealizowanych nie w celu osiągnięcia zysku, ale rozwiązania konkretnych problemów: wzbudzenia zainteresowania konkretnym aktywem lub uzyskania korzyści z projektu lub miejsca.
Ponadto musisz zrozumieć, że sporo transakcji odbywa się na rynkach pozagiełdowych. I nie zostaną one uwzględnione ani odzwierciedlone w „głębokości rynku”. Może to prowadzić do niezrozumienia rzeczywistej sytuacji w danej kryptowalucie.
Wnioski
„Głębokość rynku” to wskaźnik, który daje wizualną reprezentację płynności kryptowaluty na określonej platformie transakcyjnej. Posiada jednak szereg wad, które wynikają z tego, że nie uwzględnia charakteru nieuczciwych działań niektórych przedsiębiorców, a także transakcji na rynku pozagiełdowym. Dlatego „głębokość rynku” daje jedynie wyobrażenie o tym, jaka płynność występuje w ramach konkretnej platformy transakcyjnej, a nie na rynku jako całości.
Источник: bits.media