Słowackie Ministerstwo Obrony planuje zakup 4 myśliwców F-16 oprócz 14 już zamówionych.
Taką informację podał DefenseNew, raporty URA-Inform.
Powinno to zrekompensować decyzję Bratysławy o anulowaniu zakupu 12 helikopterów szturmowych Bell AH-1Z Viper i rakiet dla nich.
Warto zauważyć, że w ubiegłym roku Lockheed Martin ogłosił, że dostarczono pierwsze dwa z 14 zakupionych myśliwców F-16, a produkcja pozostałych ma nastąpić do końca tego roku. Jednak jeszcze przed zakończeniem wartego 800 mln dolarów kontraktu słowacki rząd może kupić jeszcze 4 samoloty.
„Z 14 myśliwców, jakie będziemy mieć, trzy lub cztery powinny być rozmieszczone 24 godziny na dobę w systemie NATINADS (zintegrowana obrona powietrzna NATO – UNIAN). Wszystkie te argumenty razem doprowadziły do tego, że rozpoczęliśmy nowe negocjacje w sprawie modernizacji naszych samolotów i dodania czterech do czternastu samolotów” – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Robert Kaliniak.
Rozdział Demokratyczny Partia i były minister obrony Jaroslav Nagy powiedział, że rząd może wykorzystać uzupełnienie zapasów F-16, aby uspokoić Stany Zjednoczone i producenta Bell za anulowanie wstępnej umowy z Viperem.
„Musimy zakupić nowe śmigłowce dla słowackiej armii, a dodatkowe zakupy samolotów nie pokryją tego zapotrzebowania. Prawdopodobnie kosztowałoby to również znacznie więcej, niż szacowane 340 milionów dolarów, które Słowacja wydała na te helikoptery. Rzeczywisty koszt Viperów i broni wynosi około 1 miliarda dolarów, dlatego Słowacji zaoferowano ogromną zniżkę. Ale teraz, jeśli rząd odmówi tej umowy, możemy stracić szansę na zdobycie nowoczesnej floty helikopterów za tę cenę” – oburzył się polityk.
Powiedział, że nowe plotki na temat F-16 są „dość dziwne”, ponieważ siły powietrzne kraju nigdy nie zamawiały dodatkowych samolotów podczas jego kadencji. Nagy podkreślił, że „politycy powinni kupować wojsku to, czego potrzebuje, a nie to, czego osobiście chce”.
Jednocześnie Kaliniak, będący częścią skrajnie prawicowego rządu i krytykujący pomoc dla Ukrainy, skrytykował propozycję Vipera jako „nieopłacalną” dla Słowacji. Potępił także decyzję poprzedniego Gabinetu Ministrów o przeniesieniu na Ukrainę 13 przestarzałych myśliwców MiG-29.
„Słowackie Ministerstwo Obrony dostarczyło MiG-29 podarowane przez poprzedni rząd, nie skupiając się na żadnej analizie prawnej takiej decyzji” – – podało w oświadczeniu słowackie ministerstwo.
„Wewnętrzne dochodzenie” rzekomo wykazało, że nie było uprawnień do pozbycia się floty MiG-29. Kalinyak zapowiedział już, że podniesie sprawę na wyższy poziom, żądając od prokuratury wszczęcia śledztwa. Zarzuca, że ówczesni ministrowie osłabili słowacką armię. Nagy zaprzecza tym oskarżeniom.
„Słowacja przekazała ten sam sprzęt, co wiele innych krajów , na przykład Polska, ale nie słychać, żeby nowy polski rząd oskarżał poprzedni rząd o wspieranie Ukrainy” – ‚ – podkreślił polityk.
Przypomnijmy, że wcześniej informowano, że Stany Zjednoczone opracowują dla Ukrainy nową klasę precyzyjnych rakiet ERAM: co o nich wiadomo.