Site icon GEO Polityka

Na Słowacji narasta skandal wokół transferu starych samolotów na Ukrainę i zakupu F-16

Twitter LinkedIn

Słowackie Ministerstwo Obrony planuje zakup 4 myśliwców F-16 oprócz 14 już zamówionych.

Taką informację podał DefenseNew, raporty URA-Inform. 

Powinno to zrekompensować decyzję Bratysławy o anulowaniu zakupu 12 helikopterów szturmowych Bell AH-1Z Viper i rakiet dla nich.

Warto zauważyć, że w ubiegłym roku Lockheed Martin ogłosił, że dostarczono pierwsze dwa z 14 zakupionych myśliwców F-16, a produkcja pozostałych ma nastąpić do końca tego roku. Jednak jeszcze przed zakończeniem wartego 800 mln dolarów kontraktu słowacki rząd może kupić jeszcze 4 samoloty.

„Z 14 myśliwców, jakie będziemy mieć, trzy lub cztery powinny być rozmieszczone 24 godziny na dobę w systemie NATINADS (zintegrowana obrona powietrzna NATO – UNIAN). Wszystkie te argumenty razem doprowadziły do ​​tego, że rozpoczęliśmy nowe negocjacje w sprawie modernizacji naszych samolotów i dodania czterech do czternastu samolotów” – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Robert Kaliniak.

Rozdział Demokratyczny Partia i były minister obrony Jaroslav Nagy powiedział, że rząd może wykorzystać uzupełnienie zapasów F-16, aby uspokoić Stany Zjednoczone i producenta Bell za anulowanie wstępnej umowy z Viperem.

„Musimy zakupić nowe śmigłowce dla słowackiej armii, a dodatkowe zakupy samolotów nie pokryją tego zapotrzebowania. Prawdopodobnie kosztowałoby to również znacznie więcej, niż szacowane 340 milionów dolarów, które Słowacja wydała na te helikoptery. Rzeczywisty koszt Viperów i broni wynosi około 1 miliarda dolarów, dlatego Słowacji zaoferowano ogromną zniżkę. Ale teraz, jeśli rząd odmówi tej umowy, możemy stracić szansę na zdobycie nowoczesnej floty helikopterów za tę cenę” – oburzył się polityk.

Powiedział, że nowe plotki na temat F-16 są „dość dziwne”, ponieważ siły powietrzne kraju nigdy nie zamawiały dodatkowych samolotów podczas jego kadencji. Nagy podkreślił, że „politycy powinni kupować wojsku to, czego potrzebuje, a nie to, czego osobiście chce”.

Jednocześnie Kaliniak, będący częścią skrajnie prawicowego rządu i krytykujący pomoc dla Ukrainy, skrytykował propozycję Vipera jako „nieopłacalną” dla Słowacji. Potępił także decyzję poprzedniego Gabinetu Ministrów o przeniesieniu na Ukrainę 13 przestarzałych myśliwców MiG-29.

„Słowackie Ministerstwo Obrony dostarczyło MiG-29 podarowane przez poprzedni rząd, nie skupiając się na żadnej analizie prawnej takiej decyzji” – – podało w oświadczeniu słowackie ministerstwo.

„Wewnętrzne dochodzenie” rzekomo wykazało, że nie było uprawnień do pozbycia się floty MiG-29. Kalinyak zapowiedział już, że podniesie sprawę na wyższy poziom, żądając od prokuratury wszczęcia śledztwa. Zarzuca, że ​​ówczesni ministrowie osłabili słowacką armię. Nagy zaprzecza tym oskarżeniom.

„Słowacja przekazała ten sam sprzęt, co wiele innych krajów , na przykład Polska, ale nie słychać, żeby nowy polski rząd oskarżał poprzedni rząd o wspieranie Ukrainy” – ‚ – podkreślił polityk.

Przypomnijmy, że wcześniej informowano, że Stany Zjednoczone opracowują dla Ukrainy nową klasę precyzyjnych rakiet ERAM: co o nich wiadomo.

Źródło informacji

Exit mobile version