Specjalistka ds. marketingu Shiba Inu Lucie wymieniła wady i zalety potencjalnego wprowadzenia funduszy ETF, powiązany z aktywem kryptograficznym SHIB.
Lucy wyraziła wiarę w dobre perspektywy utworzenia ETF na SHIB. Podkreśliła, że zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tokenem rośnie ze względu na jego zdecentralizowany charakter. Lucy podała kilka powodów, dla których pojawienie się funduszy giełdowych dla tego aktywa kryptograficznego mogłoby być świetnym rozwiązaniem:
Dostępność. Fundusz SHIB ETF ułatwi tradycyjnym inwestorom uzyskanie ekspozycji na Shiba Inu bez konieczności handlu na giełdach kryptowalut;
Przepisy i bezpieczeństwo. ETFy to regulowane produkty finansowe, które spełniają wymogi regulacyjne i zwiększą zaufanie dużych inwestorów;
Dywersyfikacja ryzyk. ETF może obejmować cały koszyk aktywów;
Zwiększony popyt. Pojawienie się ETF-u na SHIB może zwiększyć płynność i popyt na kryptowalutę, co powinno pozytywnie wpłynąć na jego kurs.
Lucy podkreśliła także potencjalne wady funduszy ETF SHIB. Jednym z głównych problemów jest centralizacja, która może zmniejszyć wpływ społeczności na zarządzanie projektami. Kolejnym minusem może być spadek bezpośredniej własności Shiba Inu. Inwestorzy nie będą bezpośrednio właścicielami SHIB i dlatego nie będą mogli uczestniczyć w stakingu. Dodatkowo ETF-y wiążą się z opłatami za zarządzanie i nadzorem regulacyjnym, co może nie spodobać się uczestnikom sektora DeFi. Lucy podsumowała, zauważając, że koncentracja SHIB utrzymywanego za pośrednictwem funduszy ETF może prowadzić do manipulacji na rynku przez podmioty posiadające duże ilości tokenów.
Zachęcona sukcesem kasowych funduszy ETF Bitcoin, społeczność SHIB coraz częściej wzywa zarządzających aktywami do składania wniosków do amerykańskiego organu regulacyjnego w celu uruchomienia funduszy ETF powiązanych z SHIB. W lutym społeczność Shiba Inu zwróciła się z tą prośbą do firmy inwestycyjnej Grayscale Investments, tworząc petycję.
Источник: bits.media