Współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin podzielił się swoim poglądem na temat obecnego stanu sieci, wymieniając jej mocne strony i słabych stron, a także mówił o sposobach ochrony blockchainu przed potencjalnymi zagrożeniami.
Buterin rozpoczął swoje przemówienie w Brukseli na wydarzeniu EthCC, podczas którego programiści i entuzjaści kryptowalut zbierają się, aby omówić osiągnięcia i problemy Ethereum, opisując zalety sieci. Przede wszystkim wspomniał o możliwości obsługi złożonych inteligentnych kontraktów, które tworzą ekosystem zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Zastosowania te obejmują zarówno zdecentralizowane finanse (DeFi), jak i niezmienne tokeny (NFT), co potwierdza wszechstronność Ethereum.
Mówiąc o niedociągnięciach sieci, Buterin zauważył, że Ethereum ma trudności z przetwarzaniem dużego wolumenu transakcji, co prowadzi do zwiększonych opłat i opóźnień. Otwarta pozostaje także kwestia bezpieczeństwa, gdyż sieć może być podatna na różnego rodzaju ataki, w tym na inteligentne kontrakty. Ponadto Ethereum może stanowić wyzwanie dla nowych użytkowników. Buterin wyjaśnił, że początkującym zarządzanie portfelami i interakcja ze zdecentralizowanymi aplikacjami może być trudne.
Z zostaniem walidatorem sieci są też problemy. Proces weryfikacji wymaga znacznej ilości eteru (32 ETH), a uruchomienie węzła wymaga wiedzy technicznej. Problemy te mogą spowolnić rozwój sieci i pozyskiwanie użytkowników. Dlatego Buterin zaproponował zwiększenie progu kworum z 75% do 80%, wówczas zdecydowana większość walidatorów potrzebowałaby zgody na potwierdzenie transakcji. Ta zmiana utrudni atakującym kontrolę nad siecią. Ponadto Buterin opowiadał się za stworzeniem automatycznej odpowiedzi na możliwy atak 51%.
W kwietniu współzałożyciel Ethereum zaproponował wprowadzenie systemu kar dla dużych walidatorów za jednoczesne awarie. Buterin jest przekonany, że wysokie kary powinny pomóc w stworzeniu bardziej zdecentralizowanego środowiska obstawiania.
Источник: bits.media