Naukowcy badali dwa pospolite gatunki ptaków śpiewających: bogatkę (Parus major) i muchołówkę żałobną (Ficedula hyperleuca) w alienacja strefy czarnobylskiej.
Taką informację podał T4, podaje URA-Inform.
Porównali ptaki żyjące na obszarach o wysokim i niskim poziomie promieniowania i odkryli interesujące różnice w składzie ich mikrobiomu jelitowego.
Zauważyli, że chociaż ogólna różnorodność bakterii w mikrobiom jelitowy nie uległ zmianie, proporcje poszczególnych typów bakterii były zróżnicowane u ptaków z różnych stref. Może to mieć wpływ na zdrowie ptaków, ponieważ mikrobiom jelitowy odgrywa kluczową rolę w trawieniu, odporności i innych procesach fizjologicznych.
To badanie stanowi uzupełnienie wcześniejszych danych na temat wpływu promieniowania na ptaki w Strefie Wykluczenia w Czarnobylu (ChEZ). Wcześniej stwierdzono, że ptaki żyjące w pobliżu Czarnobyla mają mniejsze głowy i mózgi, co wiąże się z wpływem promieniowania na ich rozwój.
Badanie mikrobiomu ptaków w strefie wykluczenia w Czarnobylu ujawnia nowe aspekty wpływu promieniowania na dziką przyrodę. Podkreśla to znaczenie dalszych badań w celu zrozumienia długoterminowych konsekwencji zanieczyszczenia promieniowaniem i jego wpływu na ekosystemy.
Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że tajemnica tajemniczych wirów na Księżycu została rozwiązana: naukowcy odpowiedzieli, że tak.