Sytuacja na rynku walutowym w czerwcu pozostawała pod kontrolą. W warunkach przestrzegania przez NBU zasad zarządzanej elastyczności kurs hrywny poruszał się pod wpływem czynników rynkowych, zarówno w kierunku osłabienia, jak i umocnienia. Stwierdzono to w przeglądzie makroekonomicznym i monetarnym NBU z lipca 2024 r.
► Czytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe< /i>
Organ regulacyjny zauważył, że różnica pomiędzy kursami gotówkowymi a oficjalnymi mieści się w dopuszczalnych granicach i nie przekracza 1,3%.
< /p>
Wzmocnienie popytu na waluty
Według NBU głównymi czynnikami zwiększającymi popyt na waluty w tym okresie były:
- utrzymanie wysokiej intensywności wydatków budżetowych; intensyfikacja zakupów paliw przez przedsiębiorstwa paliwowo-energetyczne przed potencjalnym wzrostem akcyzy i importu energii elektrycznej w związku z utratą szeregu mocy wytwórczych; prowadzenie działalności gospodarczej dozwolonej w ramach liberalizacji majowej.
„Biorąc pod uwagę utrzymywanie się strukturalnego deficytu walut obcych, interwencje NBU pozostają głównym mechanizmem równoważącym na rynku walutowym – w czerwcu sprzedaż netto walut obcych wyniosła 3 miliardy dolarów” – recenzja mówi.
< p>
Przypomnijmy
The National Bank Ukrainy ustalił w czwartek 4 lipca oficjalny kurs hrywny na 40,7599 UAH/$. Jest to nowy rekord wszechczasów. Dziś, 5 lipca, NBU podwyższyło kurs hrywny o 21 kopiejek (40,5458 UAH/$).
- Waluta NBU