Chiński Sąd Ludowy podtrzymał roszczenie twórcy Fundacji Tron i nakazał lokalnej agencji informacyjnej Chongqing Business złożył oficjalne przeprosiny.
Sprawa Justina Suna przeciwko Chongqing Business Media Group sięga 11 marca 2022 r., kiedy na portalu eastmoney.com opublikowano materiał dotyczący założyciela firmy Tron. W artykule zarzucono, że Justin Sun „wielokrotnie angażował się w wykorzystywanie informacji poufnych”, „uciekł za granicę, aby ominąć zakaz ICO”, „zaangażował się w oszustwa i pranie pieniędzy” oraz „był objęty dochodzeniem prowadzonym przez amerykańskie organy podatkowe i FBI”.
W pozwie o zniesławienie złożonym przez biznesmena do Chińskiego Sądu Ludowego stwierdzono, że publikacja artykułu wyrządziła poważną szkodę nie tylko profesjonalnej reputacji twórcy, ale także całemu ekosystemowi TRON. Ponieważ artykuł szybko stał się wirusowy, niektóre międzynarodowe media opublikowały go ponownie.
W ostatecznym wyroku Chiński Sąd Ludowy orzekł, że wszelkie zarzuty dotyczące zaangażowania firmy Sun w wykorzystywanie poufnych informacji, oszustwa, pranie pieniędzy lub jakiekolwiek inne przestępstwa są pozbawione jakiejkolwiek podstawy faktycznej. Kierownictwo Chongqing Business Media Group przyznała się do winy i wydała oficjalne przeprosiny.
W kwietniu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła skargę karną w sprawie przeciwko założycielowi Tron, zarzucając, że w latach 2017–2019 biznesmen był aktywnie zaangażowany w oszukańczy program handlowy Giełda kryptowalut Bittrex i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych w imieniu Fundacji Tron i Fundacji BitTorrent.
Источник: bits.media