Emeryci mają obowiązek przejść identyfikację w celu potwierdzenia prawa do płatności.< /p>
Na Ukrainie niektórzy emeryci pozostaną bez świadczeń w lipcu ze względu na to, że nie przeszli obowiązkowej identyfikacji.
Poinformował o tym ZUS Fundusz Ukrainy.< /p>
Emeryci IDP, którzy otrzymali status IDP przed 24 lutego 2022 r., zobowiązani są do poddania się identyfikacji w celu potwierdzenia prawa do świadczeń. Działanie to jest konieczne, aby zapewnić Funduszowi Emerytalnemu pewność, że środki dotrą do prawowitych odbiorców.
Jeżeli emeryt nie zdążył poddać się identyfikacji, wówczas wypłaty emerytury były przerywane. Można je jednak przywrócić, przechodząc niezbędną procedurę identyfikacyjną.
Istnieje kilka sposobów przeprowadzenia identyfikacji – emeryt może wybrać najwygodniejszy dla siebie:
- Można tego dokonać osobiście w dowolnym centrum obsługi Funduszu Emerytalnego lub oddziale Oschadbank
- poprzez wideokonferencję: w tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek
- w serwisie usług elektronicznych PFU portalu, logując się poprzez „Diya. Podpis” „
- w placówkach dyplomatycznych Ukrainy za granicą – jednocześnie, po przejściu dowodu tożsamości, emeryt ma obowiązek przekazać dokumenty w tej sprawie do Funduszu Emerytalnego. Można tego dokonać za pośrednictwem portalu internetowego PFU lub przesłać pocztą
Na Ukrainie istnieje system solidarnościowy (pierwszy poziom systemu emerytalnego) i dobrowolnie kapitałowy (trzeci poziom) . Jednocześnie nie wprowadzono jeszcze obowiązkowych emerytur kapitałowych (drugiego stopnia), choć jest to praktyka wielu krajów rozwiniętych (wg Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD). Bez tego jednak nie da się otrzymać emerytury porównywalnej z przeciętnymi zarobkami w ciągu całego życia.
Wcześniej pisaliśmy, jak obliczyć emeryturę i jakie wpłaty będą wypłacane przy płacy minimalnej.