Ta decyzja jest pierwszą, w której sąd międzynarodowy uznał Federację Rosyjską za odpowiedzialną za politykę masowego i systematycznego naruszania różnych praw i wolności człowieka na czasowo okupowanym Krymie.
Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił dziś orzeczenie co do istoty pierwszej sprawy międzypaństwowej na Ukrainie przeciwko Rosji dotyczącej Krymu.
Poinformowała o tym Komisarz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Margarita Sokorenko.
„ECLL uznała, że Rząd Ukrainy udowodnił istnienie systematycznych naruszeń (ustawy praw – red.) naszych obywateli od początku okupacji Krymu przez Rosję w lutym 2014 roku” – zauważył Sokorenko w komunikacie na portalu społecznościowym Facebook.
Ta decyzja jest pierwszy, w którym sąd międzynarodowy uznał Federację Rosyjską za odpowiedzialną za politykę masowego i systematycznego naruszania różnych praw i wolności człowieka na czasowo okupowanym Krymie.
Trybunał jednomyślnie stwierdził, że Strona ukraińska udowodniła istnienie praktyk administracyjnych Rosji:
- zaginięcia i brak skutecznego śledztwa w tej sprawie na podstawie art. 2 Konwencji;
- złe traktowanie i bezprawne przetrzymywanie na podstawie art. 3 i 5 Konwencji;
- nielegalne rozpowszechnianie ustawodawstwa rosyjskiego, w wyniku którego nie można uznać, że sądy na Krymie zostały utworzone zgodnie z prawem określonym w art. 6;
- przymusowa zmiana obywatelstwa ukraińskiego na rosyjskie na podstawie art. 8 Konwencji;
- systematyczne masowe rewizje z naruszeniem art. 8;
- przymusowe przewożenie na terytorium Federacji Rosyjskiej skazanych z naruszeniem art. art. 8;
- ataki i prześladowania przywódców religijnych nienależących do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, zabójstwa i konfiskaty mienia w związku z tym z naruszeniem art. 9;
- zamknięcie nierosyjskich mediów, w tym ukraińskich i krymskotatarskich stacji telewizyjnych, ciągłe nękanie i ataki na dziennikarzy z naruszeniem art. 10;
- zakaz pokojowych zgromadzeń i protestów oraz ataków oraz ściganie ich organizatorów z naruszeniem art. Artykuł 11 Konwencji;
- wywłaszczenie własności prywatnej z naruszeniem artykułu 1 Pierwszego Protokołu;
- zamknięcie klas ukraińskich i Tatarów krymskich z naruszeniem artykułu 2 Pierwszego Protokołu ;
- naruszenie prawa do swobodnego przemieszczania się pomiędzy okupowanym terytorium Krymu a Ukrainą kontynentalną;
- dyskryminacja Tatarów krymskich;
- łamanie praw więźniów politycznych, brak możliwości ich powrotu na Ukrainę oraz złe traktowanie ich na okupowanym Krymie i terytorium Federacji Rosyjskiej.
„W styczniu 2021 r., wydając decyzję o dopuszczalności sprawy krymskiej, my (ETPC, który wydał tę decyzję, oraz Rząd Ukrainy, który stale udowadniał wszystkie fakty dotyczące zajęcie Krymu i łamanie praw człowieka) podważyło rosyjską wersję dotyczącą „wyrażenia woli” i „legalnej aneksji Krymu do Federacji Rosyjskiej” – zauważyła komisarz.
Dodała, że dzisiejsza decyzja w zasadzie „neguje dziesięć lat opowieści Rosji o przestrzeganiu praw człowieka na Krymie.”
>
„Ta decyzja jest wyjątkowa – dziś ETPC po raz pierwszy w swojej praktyce uznał szereg wniosków i naruszeń wynikających z Konwencji (stosowanie rosyjskiego ustawodawstwo, nielegalne sądy, wymuszona zmiana obywatelstwa). To ważny etap i wynik na drodze do pociągnięcia agresora do międzynarodowej odpowiedzialności prawnej!” – podsumował Sokorenko.