Mimo że podwyżka stawek za energię elektryczną, oczekiwana lipcowa podwyżka akcyzy na paliwa oraz możliwe utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej na skutek przerw w dostawach energii mogą wywierać presję inflacyjną, to jednak do końca lata inflacja utrzyma się dość umiarkowane. Mówił o tym prezes zarządu Globus Bank Siergiej Mamedow.
” />
►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Co stanie się z kursem walutowym
Według jego prognoz w okresie letnim dewaluacja hrywny wyniesie prawie zero, a kurs dolara będzie się wahać w obrębie korytarza 40-41 UAH.
„NBU jest głównym graczem na rynku walutowym: obecnie obowiązuje reżim „zarządzanej elastyczności”, który uniemożliwia gwałtowne załamanie hrywny. Ponadto, według prognoz regulatora, do końca roku sytuacja w ukraińskiej gospodarce nie będzie wykraczać poza ogłaszane wcześniej prognozy. Oznacza to, że w drugiej połowie roku przyspieszenie inflacji może osiągnąć maksymalnie 6%” – zauważył bankier.
< /p>
Kredyty dla branży energetycznej
Zdaniem Mamedowa obecnie odnowa energetyczna i niezależność energetyczna należą do priorytetów Strategii Kredytowej przyjętej niedawno przez Radę Ministrów. Ponadto część banków aktywnie rozwijających akcję kredytową zawarła Memorandum w sprawie rozwoju kredytów energetycznych, które mówi o jednolitych warunkach udzielania kredytów, rozwoju kredytów konsorcjalnych (w przypadku podziału udzielenia dużej kwoty kredytu pomiędzy kilka banków) oraz stworzenie warunków do znaczącej obniżki stóp procentowych.< /p>
„Stopniowo udoskonalane są akty regulacyjne i wprowadzane zachęty do udzielania kredytów energetycznych. Ponadto część banków wdraża już własne, preferencyjne programy kredytowe na zakup energooszczędnego sprzętu, naprawę istniejącego sprzętu, a także tworzenie nowej generacji energii w przedsiębiorstwach. A w przypadku takich programów pożyczkowych stopy procentowe są o 10-20% niższe niż średnia rynkowa. Ponadto nie zapominajmy o programie preferencyjnych kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw „5-7-9”, którego zakres został już rozszerzony o potrzeby „energetyczne” przedsiębiorców, o kompensacie odsetek i część kwoty kredytu na mieszkania komunalne na specjalne programy od władz lokalnych.” – podkreślił bankier.
- Inflacja Banki Energii