Eksperci zalecają, aby w żadnym wypadku nie pić herbaty, która od dawna była zimna.
O tej informacji Raport Tsn, raport URA-Inform.
A tym bardziej nie pij kilku łyków wczorajszej herbaty i nie zalewaj jej ponownie wrzątkiem. Eksperci ostrzegają, że herbatę można pić dopiero w ciągu kolejnych 15-20 minut po zaparzeniu.
A napój, który już stał, zamienia się w truciznę. Chińczycy porównują nawet nieświeży napój do jadu węża. Nieświeża herbata ma największy negatywny wpływ na wątrobę i żołądek, ponieważ podczas zaparzania schłodzonej herbaty gromadzą się garbniki i słabo rozpuszczalne związki azotowe.
“Na cieczy tworzy się warstwa tlenku zawierająca magnez, wapń, żelazo i białko. Ale ten film jest niebezpieczny, ponieważ zawiera także guaninę, kofeinę i teofilinę. To właśnie te substancje działają destrukcyjnie na przewód pokarmowy i wątrobę” – mówi. zauważyli lekarze.
Pod wpływem temperatury pokojowej związki organiczne i garbniki znajdujące się w błonce herbaty ulegają utlenieniu i przekształcają w idealne środowisko dla chorobotwórczej mikroflory. A po 24 godzinach w takim filmie tworzy się pleśń.
Zalewając taką truciznę wrzątkiem, niebezpieczne związki dostają się do organizmu. Może to powodować nieznane alergie, bóle brzucha, a nawet prowadzić do wrzodów żołądka.
Przypomnijmy, że już wcześniej zgłaszano, dlaczego gojące się rany bardzo swędzą: wymieniono przyczyny swędzenia.