waluty (CBDC) i gotowość do uruchomienia rządowych monet stabilnych.
BIS ustalił, że 94% banków centralnych bada zalety własnych walut cyfrowych, przy czym większość organów regulacyjnych współpracuje zarówno z detalicznymi, jak i hurtowymi CBDC. Oczekuje się, że detaliczne waluty cyfrowe Banku Centralnego będą wykorzystywane do płatności rządowych, transakcji osobistych, handlu elektronicznego i płatności w punktach sprzedaży. Hurtowe CBDC przeznaczone są do rozliczeń międzybankowych i przelewów transgranicznych.
Co trzeci bank centralny koncentruje się wyłącznie na detalicznych CBDC, które będą dostępne dla użytkowników indywidualnych, a tylko 2% tworzy hurtowe CBDC. Połowa banków centralnych objętych badaniem pracuje nad weryfikacją koncepcji, a około 30% banków centralnych przeszło już do projektów pilotażowych.
W 2023 r. gospodarki zaawansowane odnotowały gwałtowny wzrost aktywności w zakresie hurtowych CBDC. Spośród nich 81% przeszło już weryfikację koncepcji, w porównaniu z 60% rok wcześniej. Na rynkach wschodzących odnotowano niewielki wzrost, z 37% do 39%. W szczególności badacze wspomnieli o bankach centralnych, które niedawno rozpoczęły pracę nad projektem pilotażowym dotyczącym hurtowych CBDC: Central Bank of the Philippines (projekt Agila), Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) (Projekt Helvetia, faza III), Monetary Authority of Singapore (MAS ), Europejski Bank Centralny (EBC) i Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki.
Ogólnie liczba krajów planujących uruchomienie detalicznych CBDC w ciągu najbliższych pięciu lat zmniejszyła się prawie o połowę, z 11 w 2023 r. do 6 w 2024 r. Banki centralne wymieniły najpopularniejsze cechy detalicznych CBDC: limity przechowywania, kompatybilność z wewnętrznymi systemami płatności oraz możliwość oddzielenia się od rachunków bankowych. Jeśli chodzi o uruchomienie hurtowych CBDC, liczby pozostały niezmienione: dziewięć banków centralnych jest gotowych do uruchomienia własnej waluty cyfrowej w ciągu najbliższych pięciu lat.
Wcześniej analitycy BIS twierdzili, że monet typu stablecoin nie można nazwać niezawodnym sposobem przechowywania bogactwa, ponieważ często tracą one powiązanie z walutami fiducjarnymi. BIS niedawno zauważył, że masową adopcję monet typu stablecoin utrudnia brak jednolitych przepisów regulacyjnych w różnych krajach.
Источник: bits.media