Wypalenie zawodowe to coś więcej niż tylko stres i zmęczenie. To głębokie wyczerpanie, które ciągnie cię w dół fizyczny i psychiczny. A to właśnie wymaga czasu – powolna śmierć przez tysiąc cięć, które budują i budują, gdy przemierzasz dni nieuleczalnego przeciążenia pracą. Kiedy szukamy rozwiązania (co zrobić w przypadku wypalenia zawodowego), musimy zrozumieć, co było jego przyczyną. Dużo pracy lub długie godziny pracy? Czynniki te faktycznie przyczyniają się do wypalenia zawodowego. Często pomija się jednak inny powód: samotność.
TreśćCykl wypalenia zawodowego i samotności Dlaczego samotność zdarza się w pracy? Co zrobić, gdy wypalasz się w pracy z powodu samotności
KobietaEL natknęła się na raport firmy Gallup o stanie globalnego miejsca pracy za rok 2024. Z badania wynika, że 20% pracowników na świecie doświadcza na co dzień samotności, a wśród pracowników w pełni zdalnych odsetek ten wzrasta do 25%. Autorzy raportu zauważają, jak niebezpieczne jest to zjawisko, wskazując, że ryzyko wczesnej śmiertelności podwaja się wśród osób pozbawionych komunikacji i kontaktów społecznych.
Cykl wypalenia zawodowego i samotności
Spójrz na Międzynarodową Klasyfikację Chorób, a znajdziesz przekona się, że wypalenie zawodowe to zjawisko zawodowe charakteryzujące się trzema aspektami:
- uczucie wyczerpania lub wyczerpania energii;
- zwiększający się dystans psychiczny do pracy lub poczucie negatywizmu lub cynizmu związane z pracą;
- i spadek efektywności zawodowej.
To właśnie ten środkowy brzeg najwyraźniej kojarzy się z samotnością. Jeśli czujesz się odizolowany w pracy, trudno będzie Ci znaleźć pasję do tego, co robisz. Dalsze badania to podkreślają.
Badacze wypalenia zawodowego, Christina Maslach i Michael P. Leiter, zidentyfikowali sześć głównych czynników powodujących wypalenie w organizacjach: nadmierne obciążenie pracą, niewystarczająca autonomia, nieodpowiednie nagrody, rozbieżność wartości, niesprawiedliwość i rozpad społeczności.
Inne badania wykazały, że brak wspólnoty, poczucia zaufania i wspólnej misji znacznie zmniejsza zaangażowanie w pracę.
Dlaczego w pracy pojawia się samotność?
Wiemy już, że można być samotnym, nie będąc samotnym. Zatem samotność w pracy nie polega wyłącznie na spędzaniu większości czasu samotnie w pracy (chociaż może się do tego przyczyniać). Trenerka szczęścia w karierze Soma Ghosh wymienia trzy najczęstsze przyczyny samotności w pracy:
- Praca hybrydowa/praca zdalna. Chociaż obie opcje mogą być korzystne, mogą powodować samotność, ponieważ może brakować interakcji twarzą w twarz i nie wszyscy są w biurze w tym samym czasie. Dodatkowo, jeśli Twoja praca jest wykonywana całkowicie z domu, możesz czuć się samotny, ponieważ nigdy nie spotkasz osobiście swoich kolegów lub przełożonego.
- Niechęć do swojej pracy. Jeśli po pewnym czasie przestaniesz cieszyć się swoją pracą, możesz chcieć mniej się angażować lub robić wszystko, co konieczne. Może to być spowodowane tym, że już czujesz się samotny, ponieważ nie lubisz tego, co robisz.
- Słabe relacje lub brak relacji z zespołem lub menedżerem. Te relacje są najważniejszą częścią pracy. Możesz mieć braki w relacjach, jeśli twoi menedżerowie i zespół pracują zupełnie inaczej niż ty. Może to sprawić, że poczujesz się samotny, ponieważ nie masz nikogo, z kim mógłbyś dzielić się swoimi pomysłami lub z kim mógłbyś się nawiązać kontakt. Poczucie izolacji społecznej lub znęcania się również może sprawić, że poczujesz się samotny.
Komunikacja jest kluczowa. Jeśli czujesz, że Twoja praca nie jest częścią większego celu lub nie masz pewności, nad czym pracujesz jako zespół, może to objawiać się samotnością. Jeśli w Twoim miejscu pracy brakuje poczucia wspólnoty, w której wszyscy spotykają się, aby pracować nad jednym wielkim, jednoczącym celem, samotność wydaje się nieunikniona.
Co zrobić, jeśli jesteś wypalony w pracy z powodu samotności
Istnieje wiele małych kroki, które możesz wykonać, aby czuć się bardziej połączonym w pracy. Inwestycja czasu w budowanie relacji ze współpracownikami może być dobrym początkiem, Źródło: freepik.com
Wypalenie zawodowe to poważny problem i jeśli już doszedłeś do tego punktu (lub zauważyłeś, że jesteś na etapie wypalenia zawodowego), powinieneś zwrócić się o profesjonalne wsparcie. Ale każdy z nas może podjąć osobiste kroki zapobiegawcze, szczególnie jeśli chodzi o poczucie samotności.
Eksperci podkreślają znaczenie przynależności do społeczności, aby zmniejszyć samotność. Jeśli to konieczne, zmuś się do regularnej komunikacji z innymi ludźmi. Na przykład wystarczy spotykać się co tydzień w klubach hobbystycznych lub kulinarnych. Idealną opcją byłoby dołączenie do klubu towarzyskiego, takiego jak klub rowerowy, klub pisarski lub klub szachowy.
W miejscu pracy może to wyglądać jak praca nad projektami w większym zespole, cotygodniowy lunch ze współpracownikami lub po prostu przeformułowanie tego, nad czym pracujesz, w ramach większego wspólnego celu. Nie lekceważ także potęgi czatów społecznościowych z ludźmi, z którymi pracujesz. Jeśli pracujesz zdalnie, rozważ utworzenie wirtualnej grupy, aby kontaktować się ze współpracownikami w sprawach poza pracą. To świetny sposób na budowanie poczucia wspólnoty. Co jeszcze możesz zrobić, jeśli doświadczasz wypalenia zawodowego z powodu samotności?
Rozważ otwartą i szczerą rozmowę ze swoim przełożonym, jeśli doświadczasz trudności. Mogą zapewnić wsparcie, zachętę i porady, jak radzić sobie z samotnością. Możesz także pomóc, opiekując się swoimi współpracownikami. Upewnij się, że nowa osoba została włączona do firmy lub jeśli zauważysz, że ktoś ma trudności z komunikacją, to ty powinieneś ją zawołać.
Porozmawiaj z kimś o swoich uczuciach, np. menadżer lub współpracownik. Może to pomóc innym osobom, które tak jak Ty mogą czuć się samotne, ponieważ umożliwi Ci rozpoczęcie rozmowy w celu podjęcia kroków zmniejszających poczucie samotności w pracy.
Nienawidzisz swojej pracy? Ale nie możesz zrezygnować? Oto, jak sprawić, by Twoje dni pracy były przyjemniejsze.