W wyniku uszkodzeń wyeliminowano 10 okupantów.
A-50 Armia Rosyjska
Rosyjski sąd „aresztował” zaocznie zespoły brygady Sił Zbrojnych Ukrainy płk Nikołaj Dziaman.
Tak napisano w komunikacie Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.
Zauważa się, że 23 lutego 2024 r. Dziaman wydał rozkaz zniszczenia rosyjskiego samolotu Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji. W wyniku zestrzelenia samolotu okupantów zginęło 10 członków jego załogi.
Jednocześnie okupanci zauważyli, że ich samolot „nie jest przeznaczony do działań bojowych, nie posiada uzbrojenia , a lot odbywa się wyłącznie w przestrzeni powietrznej Federacji Rosyjskiej.”
Subskrybuj nasz kanał na Telegramie
23 lutego 2024 roku zestrzelono rosyjski samolot wykrywający radar dalekiego zasięgu A-50. Tym samym Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej przyznał, że to armia ukraińska zestrzeliła ich samolot.
Dlaczego A-50 jest ważnym celem
-
A-50 to radarowy samolot do wykrywania i kontroli dalekiego zasięgu, oparty na wojskowym samolocie transportowym Ił-76, który swój pierwszy lot odbył 19 grudnia 1978 roku. Został opracowany w celu zastąpienia już przestarzałego Tu-126 przez Naukowo-Techniczny Kompleks Lotniczy Taganrog oraz Stowarzyszenie Badań i Produkcji Vega. Eksploatację prototypów rozpoczęto w 1985 r., a samolot został przyjęty na uzbrojenie armii radzieckiej w 1988 r.
-
W czasach sowieckich przemysłowi udało się wyprodukować około 31 samolotów; do dziś „żywych” samolotów pozostało zaledwie około 12 w różnych odmianach: 9 na wyposażeniu rosyjskiego PKS w odmianach A-50 i A-50U. (odpowiednio 3 i 6), reszta na służbie Indyjskich Sił Zbrojnych.
-
Samolot jest wyposażony w kompleks radiotechniczny Shmel oparty na radzieckim pokładzie komputer elektroniczny Argon-50.
-
Na pokładzie samolotu z kompleksem pracuje 10-11 operatorów: dowódca, starszy nawigator doradczy, dwóch nawigatorów doradczych, starszy pomocnik operator, dwóch operatorów wsparcia i inżynierowie pokładowi RTK, sprzętu radarowego i łączności. Razem z nimi na pokładzie znajduje się 5 członków załogi lotniczej.
-
Samolot jest zdolny do prowadzenia rozpoznania celów powietrznych, naziemnych i nawodnych. Za pomocą optyczno-elektronicznych systemów pokładowych samolot może wykrywać pióropusze rakiet balistycznych z odległości do 800 kilometrów, a stacja radarowa jest w stanie wykryć i śledzić samoloty i rakiety manewrujące z odległości do 700 kilometrów.
-
Cele takie jak wyrzutnie obrony powietrznej, rakiety balistyczne znajdują się w odległości do 400 kilometrów, a skupiska pojazdów opancerzonych do 450.