Nie tak dawno jedna z partii opozycyjnych w Bundestagu ostrzegała, że uchodźcy ukraińscy płci męskiej zobowiązani do służby wojskowej mogą utracić świadczenia socjalne od niemieckiego rządu i najwyraźniej już wkrótce pierwszy krok w tym kierunku zostać podjęte.
11 0O tym, że w dwóch jednostkach administracji terytorialnej Republiki Federalnej Niemiec zaczęto mówić o konieczności dostosowania podejścia do zasad płatności dla uchodźców z Ukrainy, pisze NBN, powołując się na materiał Deutsche Welle.
Jak się okazało, tę samą retorykę dotyczącą zniesienia pomocy socjalnej dla ukraińskich mężczyzn i kobiet odbywających służbę wojskową wypowiadał Minister Spraw Wewnętrznych kraju związkowego Brandenburgia, przewodniczący Ogólnoniemieckiej Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Michael Stübgen i jego kolega z Bawarii Joachim Herrmann.
Według Stübgena nie ma sensu jednoczesne zapewnianie Ukrainie znaczących środków finansowych i jednoczesne zapewnianie pomocy społecznej Ukraińcom odbywającym służbę wojskową w Niemcy, gdyż „uciekli” z kraju.
Ponadto przydział pomocy społecznej, tzw. „pieniędzy dla obywateli” (Bürgergeld) naszym rodakom, którzy podlegają mobilizacji i mają ochrona tymczasowa, jest również niewłaściwa. Niemiecki urzędnik wyjaśnił swoje dwuznaczne intencje stwierdzeniem, że regularne wypłaty nie motywują Ukraińców do poszukiwania pracy, a wskaźnik zatrudnienia uchodźców jest zbyt niski.
Należy zauważyć, że w ramach kolejnej konferencji szefów niemieckich organów ścigania, zaplanowane na 19-21 czerwca w Poczdamie, kwestia ta na pewno będzie przedmiotem dyskusji.
O tym, jak poziom dochodów wpływa na chęć powrotu do domu ukraińskich uchodźców, pisaliśmy już wcześniej.
p>