Światowy Szczyt Pokojowy odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15–16 czerwca. Około 100 przywódców krajów i rządów zgromadzi się, aby omówić możliwe sposoby osiągnięcia pokoju na Ukrainie w oparciu o „formułę” Prezydenta Władimira Zełenskiego, pisze RBC-Ukraina.
Cel konferencji
Szczyt będzie poświęcony znalezieniu sposobów osiągnięcia sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych.
Jak zauważył rząd Szwajcarii, kraju goszczącego, celem konferencji jest rozwinięcie dyskusji na wysokim szczeblu w celu znalezienia „wspólnego porozumienia” w sprawie rozpoczęcia procesu pokojowego.
Zadaniem szczyt:
- Zapewnienie platformy dialogu na drodze do osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy w oparciu o prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych; Promować wspólne zrozumienie możliwej struktury umożliwiającej osiągnięcie tego celu; Wspólnie określcie plan działania dotyczący zaangażowania obu stron w przyszły proces pokojowy.
Dyskusja opiera się na „formule” Władimira Zełenskiego.
Chociaż składa się z 10 punktów, szczyt w Szwajcarii skupi się na 3 z nich: bezpieczeństwie nuklearnym; bezpieczeństwo żywnościowe i swoboda żeglugi; kwestie humanitarne (wymiana jeńców wojennych wszyscy na wszystkich i powrót ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji).
Kto będzie uczestniczył
Szwajcaria zaprosiła na szczyt 160 delegacji na szczeblu szefów państw i rządów, a także szefów organizacji międzynarodowych.
Z opublikowanej 14 czerwca listy uczestników wynika, że w szczycie weźmie udział 100 delegacji:< /p>
- 57 krajów – szefowie państw lub rządów; 29 krajów wyśle ministrów; Na poziomie doradców reprezentowanych będzie 6 krajów; Obecnych będzie także 8 starszych przedstawicieli organizacji międzynarodowych.
W konferencji wezmą udział w szczególności prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Japonii Fumio Kishida i premier Kanady Justin Trudeau.
Wśród przywódców europejskich potwierdził udział premier Szwecji Ulf Kristersson , premier Holandii Mark Rutte i prezydent Łotwy Edgars Rinkevics, premier Hiszpanii Pedro Sanchez, prezydent Czech Peter Pavel i inni.
W ostatniej chwili zmienił zdanie i prezydent Argentyny Javier Miley nie przyjedzie na szczyt.
Prezydent USA Joe Biden nie będzie na szczycie; zamiast tego do Szwajcarii przybędą wiceprezydent Kamala Harris i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Włochy będą reprezentowane nie przez premier Georgia Maloney, ale przez ministra spraw zagranicznych. Antonio Tajani. Z Australii obecny jest Minister Usług Rządowych i Krajowego Ubezpieczenia na wypadek Niezdolności do pracy Bill Shorten. Z Węgier – Minister Spraw Zagranicznych Peter Szijjártó.
Turcja, Arabia Saudyjska i Meksyk również wysyłają ministrów spraw zagranicznych do Szwajcarii. Zjednoczone Emiraty Arabskie są starszym doradcą dyplomatycznym prezydenta.
Indie będą uczestniczyć w szczycie, ale nie na szczeblu premiera. W konferencji weźmie udział dyplomata Pawan Kapoor, który jest ambasadorem Indii w Federacji Rosyjskiej.
Ukraina zaprosiła na szczyt chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, jednak przedstawiciele Chin odmówili. Jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniało tę decyzję, nalegało na pełny udział Rosji w tego typu wydarzeniach.
To samo wyjaśnienie podano w Brazylii w związku z odmową prezydenta udania się w podróż. Głowa kraju Lula da Silva wyśle na szczyt ambasadora Brazylii w Szwajcarii.