< /i>
Prawdziwość wiadomości można teraz sprawdzić za pomocą „fałszywego kalkulatora”. To zaawansowane technologicznie narzędzie zostało opracowane w ramach ogólnoukraińskiego projektu „Bezpieczeństwo informacji” – mówi WomanEL.
Powstał serwis, który pomoże rozpoznać treści manipulacyjne przez Stowarzyszenie Innowacyjnej Edukacji i Cyfrowej Edukacji oraz Detektor Mediów przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Narodowego Instytutu Demokratycznego. Aby sprawdzić prawdziwość newsa lub artykułu, należy kliknąć przycisk „Start” na stronie i odpowiedzieć na pięć pytań. Na podstawie wybranych odpowiedzi zasób internetowy automatycznie określi, czy wiadomość jest prawdziwa, czy fałszywa.
Fałszywy kalkulator. Źródło: pinterest.com
Według dyrektor wykonawczej Stowarzyszenia na rzecz Innowacyjnej i Cyfrowej Edukacji, Marii Boguslav, narzędzie powstało nie tylko z funkcją informacyjną, ale także edukacyjną. Pokazuje Ukraińcom, jakie kryteria mają prawdziwe wiadomości i jakie cechy charakteryzują fałszywe wiadomości.
Dzięki temu po pewnym czasie korzystania z tego portalu użytkownicy będą mogli łatwo i trafnie odróżnić na swoich stronach prawdę od fałszerstw. własny. Spodziewamy się, że w najbliższej przyszłości będzie z niego korzystać ponad 100 000 osób – zauważyła Maria.
Twórcy projektu oferują również:
- multimedialny zaawansowany kurs szkoleniowy w języku międzynarodowym Format SCORM „Umiejętność korzystania z mediów”;
- webinaria na temat umiejętności korzystania z mediów dla określonych grup docelowych;
- szkolenia, które odbędą się latem w Kijowie, Chmielnickim, Tarnopolu i Łucku.
Wcześniej powiedzieliśmy, że wszyscy są w centrum uwagi i czy „Diya” śledzi lokalizację użytkowników.