Próby Moskwy zawarcia porozumienia z Pekinem w sprawie budowy gazociągu znalazły się w ślepym zaułku ze względu na żądania Chin dotyczące cen i wielkości dostaw gazu.
Informację tę podał Financial Times, URA- Informuj raporty.
Według Financial Times strona chińska chciała zapłacić cenę zbliżoną do krajowych cen rosyjskich, które są mocno subsydiowane. Pekin zobowiązał się także do zakupu jedynie niewielkiej części planowanej rocznej przepustowości gazociągu, która wynosi 50 miliardów metrów sześciennych.
Należy zauważyć, że twarde stanowisko Chin w sprawie gazociągu „Siła Syberii 2”. podkreśla, jak inwazja Rosji na Ukrainę w coraz większym stopniu uzależniła rosyjskiego dyktatora Władimira Putina od chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w zakresie wsparcia gospodarczego.
„Porozumienie w sprawie rurociągu było jednym z trzech głównych żądań, jakie Putin skierował do Xi Jinpinga podczas ich spotkania w zeszłym miesiącu, wraz z ekspansją chińskich banków w Rosji i ignorowaniem przez Chiny konferencji pokojowej zorganizowanej w tym miesiącu przez Ukrainę” 187;, — – zauważa Financial Times.
Warto zauważyć, że Pekin oficjalnie ogłasza neutralne stanowisko w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Działania chińskiego rządu wskazują jednak na coś innego. Firmy z Chin w dalszym ciągu dostarczają do Rosji towary podwójnego zastosowania, które można wykorzystać do produkcji broni. Takie działania strony chińskiej stoją w sprzeczności z deklaracjami o jej neutralności i budzą zaniepokojenie społeczności międzynarodowej.
„Obecna sytuacja wskazuje, że „neutralność”; Chiny się mylą. W rzeczywistości Pekin pozwala sobie na rosyjską agresję, która może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa międzynarodowego” – dodał. dodano do publikacji.
Przypominamy, że już wcześniej pojawiały się doniesienia, że inne kraje zaczęły bardziej pomagać Federacji Rosyjskiej: Zełenski opowiedział, czego udało mu się dowiedzieć.