W piątek rosyjski sąd podjął decyzję o złagodzeniu ograniczeń nałożonych na UniCredit, zezwalając włoskiemu bankowi na wykorzystanie rosyjskich obligacji skarbowych jako zabezpieczenia zamiast innych aktywów i nieruchomości. O tym informuje Reuters.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
W połowie maja Sąd Arbitrażowy w Petersburgu podjął decyzję o aresztowaniu papierów wartościowych, nieruchomości i rachunków UniCredit na kwotę 462,7 mln euro (503 mln dolarów) oraz 100% akcji UniCredit Leasing i UniCredit Garant.< /p>
“UniCredit Leasing ” i “UniCredit Garant” są spółkami zależnymi JSC “UniCredit Bank”, rosyjskiego oddziału włoskiej grupy. Na początku maja UniCredit poinformował, że konfiskata dotyczy tylko części majątku rosyjskiego oddziału, a nie całej spółki zależnej.
Po zajęciu aktywów rosyjski oddział UniCredit zgodził się z powodem RusKhimAlliance na zastawienie przez UniCredit udziałów w rosyjskich obligacjach skarbowych OFZ (federalnych obligacjach pożyczkowych) o wartości rynkowej około 50 miliardów rubli (556 milionów dolarów) – stwierdził sąd.< /p>
„Uważa się to za proporcjonalne do roszczeń, biorąc pod uwagę fakt, że cena obligacji podlega okresowym zmianom w zależności od wpływu różnych zewnętrznych czynników rynkowych” – stwierdził sąd.
Umowa zastawu OFZ łagodzi warunki istniejących ograniczeń, zachowując przy tym możliwość przymusowego wykonania orzeczenia sądu w przyszłości – zauważył rosyjski sąd.
Włoski bank był jednym z gwarantów wierzyciele w ramach umowy na budowę zakładu przetwarzania gazu w Rosji z niemiecką spółką Linde. Transakcja została później zerwana ze względu na zachodnie sankcje.
Po wstrzymaniu projektu RusKhimAlliance, spółka joint venture w 50% należąca do rosyjskiego giganta gazowego Gazprom, wpłaciła zaliczkę na poczet kontraktu w wysokości 2 miliardów euro o wartości 10 miliardów euro.