SBU zatrzymała w obwodzie chersońskim dwóch kolejnych współpracowników

Jedna z nich „przebierała się” pod fikcyjnym nazwiskiem.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu dwóch kolejnych współpracowników pracujących dla Federacja Rosyjska.

Wśród nich jest były urzędnik terenowego oddziału Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas zdobywania ośrodka regionalnego wspierała rasistów, za co otrzymała stanowisko w lokalnej administracji okupacyjnej Federacji Rosyjskiej. Tam, pod patronatem Gauleitera Saldo, oskarżony stał na czele tzw. „wydziału polityki społecznej”.

Będąc w szeregach pseudoinstytucji, współpracownik poszukiwał „ludzi o podobnych poglądach” z którego próbowała utworzyć „sztab” swojej jednostki. Wprowadziła także ustawodawstwo kraju agresora i przelała wszystkie transakcje bankowe na ruble rosyjskie. Dla zachowania tajemnicy wroga pomocnica posługiwała się „pseudonimem”, którym podpisywała w szczególności dokumenty „administracyjne”.

Po zajęciu ośrodka regionalnego pozostała w mieście, a następnie podjęła pracę w miejscowym funduszu emerytalnym. Funkcjonariusze SBU dokumentowali przestępczą działalność oskarżonej i jej próby ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości w instytucji rządowej.

Kolejny zdemaskowany współpracownik to mieszkaniec rejonu Korabelny w Chersoniu. W czasie okupacji ośrodka regionalnego wstąpiła do komisji wyborczej rasistów. Prowadziła tam kampanię na rzecz lokalnych mieszkańców, aby „głosowali” za przyłączeniem regionu do Rosji.

Aby zebrać „głosy”, chodziła od drzwi do drzwi i zachęcała lokalnych mieszkańców do oznaczania nielegalnych kart do głosowania na korzyść Federacji Rosyjskiej. Po wyzwoleniu miasta kolaborantka próbowała się ukryć, ale Służba Bezpieczeństwa ustaliła jej lokalizację i zatrzymała ją.

Teraz śledczy SBU poinformowali obu napastników o podejrzeniach na podstawie części 5 art. 111-1 Kodeksu karnego Ukrainy (działania kooperacyjne).

Zatrzymani przebywają w areszcie. Grozi im do 10 lat więzienia z konfiskatą mienia.