Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego omawia zamknięcie przestrzeni powietrznej na zachodniej Ukrainie i inne opcje rozszerzenia pomocy dla tego kraju. Według doniesień mediów dwa państwa członkowskie NATO sprzeciwiają się temu pomysłowi.
11 0
Niemiecka gazeta Bild, powołując się na własne źródła, podała, że niektóre kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego są gotowe rozszerzyć pomoc dla Ukrainy, w szczególności podjąć działania na swoim terytorium, podaje NBN.
Według doniesień medialnych opowiada się za tym sześć krajów – Wielka Brytania, Francja, Kanada, Litwa, Polska i Estonia, dwa kraje – Niemcy i USA – nie popierają; Ten. Dziennikarze piszą, że kwestia rozszerzenia pomocy dla Ukrainy dotyczy trzech obszarów – szkolenia, logistyki i obrony powietrznej.
Były szef sztabu operacyjnego niemieckiego Ministerstwa Obrony Nico Lange uważa, że jest to wygodniejsze i tańsze wysłać instruktorów NATO do szkolenia obrońców na zachodniej Ukrainie, niż zmuszać bojowników ukraińskich sił zbrojnych do latania po Europie. Dlatego Sojusz rozważa odpowiednią możliwość.
Podnoszona jest także kwestia dostaw broni nie do granic Ukrainy, ale bliżej frontu, dla której organizacja opracowuje koncepcję „zaawansowanej logistyki .”
Ponadto Polska zaproponowała zamknięcie nieba nad zachodnią Ukrainą za pomocą systemów przeciwlotniczych NATO. W związku z tym członkowie Sojuszu rozpoczęli dyskusję na temat obrony powietrznej.
Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP odpowiedziało na wezwanie Ukrainy do zestrzelenia rosyjskich rakiet z terytorium NATO.