Opinia Niecałe sześć miesięcy minęło od uruchomienia funduszy spot będących przedmiotem obrotu giełdowego dla Bitcoina, kiedy władze USA zatwierdziły podobne produkty dla eteru. Początkowa reakcja inwestorów na ETH-ETF okazała się identyczna z reakcją na BTC-ETF, co doprowadziło do spadku na rynku kryptowalut. Co się później stanie?
Ethereum
Koszt eteru w tygodniu od 17 do 24 maja wzrósł o 20%. Największy wzrost nastąpił w poniedziałek 20 maja, kiedy druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji natychmiast dodała 19,25%. Po siedmiu dniach eter osiągnął najwyższe wartości cenowe od dwóch miesięcy.
Źródło: tradingview. com
Pomimo całego sceptycyzmu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła osiem wniosków o fundusze eterowe notowane na giełdzie od różnych firm. Na liście znaleźli się prawie ci sami gracze na amerykańskiej giełdzie, którzy ubiegali się o spotowe ETF-y na Bitcoin: VanEck, Fidelity, Franklin, Grayscale, Bitwise, ARK Invest i 21Shares, Invesco i Galaxy oraz BlackRock.
Wszystkie nowe fundusze kryptowalutowe będą notowane na trzech amerykańskich giełdach: Nasdaq, NYSE Arca i Cboe BZX Exchange. Proces zatwierdzania właśnie się rozpoczął i zostanie zakończony, gdy wszyscy przedstawiciele wszystkich funduszy ETF wypełnią formularz S-1 (wypełniany przez spółki notowane na giełdzie) w SEC.
Jednocześnie założyciel Ethereum Vitalik Buterin przedstawił mapę drogową rozwoju projektu. Po aktualizacji Dencun z marca 2024, która wprowadziła bloby w bloki, kolejnymi krokami na ścieżce rozwoju powinny być The Verge i The Spurge. Główną cechą pierwszego będzie wprowadzenie drzew Verkle. Innowacja obniży koszty utrzymania węzła, zmniejszy ilość przechowywanych danych, a także dziesięciokrotnie zwiększy limit gazu dla pierwszego poziomu, co zdaniem deweloperów potencjalnie przełoży się na tańsze transakcje. Celem jest poprawa wydajności wirtualnej maszyny Ethereum (EMV). Planuje się to osiągnąć poprzez usunięcie szeregu funkcji, na przykład kodu operacji SELFDESTRUCT.
Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja się zmieniła: teraz wśród inwestorów Ethereum królują byki. Potwierdzają to odczyty wskaźników: cena wzrosła powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko), a RSI przekracza 50. Jeśli trend się utrzyma, to w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzrostu cen eteru do poziomów oporu wynoszących 4095,4 USD (maksymalnie w 2024 r.) i 4 868,8 USD (maksymalnie w historii). Poziom wsparcia wynosi 3 355 USD.
Źródło: tradingview. com
Bitcoin
Cena Bitcoina od 17 do 24 maja 2024 roku pozostała prawie niezmieniona. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich siedmiu dni BTC był wart prawie 72 $72.000. Jednak cztery kolejne sesje giełdowe wymazały wzrosty z początku tygodnia.
Źródło: tradingview. com
Głównym źródłem pozytywnego nastawienia dla Bitcoina na początku tygodnia było oczekiwanie na finalizację emisji spotowych ETF-ów eterowych. Ponadto własne fundusze notowane na giełdzie nie zawiodły. 23 maja okazało się, że w BTC-ETF znajduje się rekordowa liczba 850 000 BTC. Najwięksi posiadacze: fundusz Grayscale z 20 miliardami dolarów i fundusz BlackRock z 19,6 miliardami dolarów
W środę 22 maja odbył się Bitcoin Pizza Day. Warunkowe wakacje zbiegają się w czasie z zakupem przez amerykańskiego programistę Laszlo Hanyecza dwóch pizzy Papa John’s za 10 000 BTC. Według kursu wymiany z 24 maja prosty lunch kosztował 660 milionów dolarów. Niektóre duże giełdy kryptowalut zorganizowały szereg specjalnych konkursów z okazji 14. rocznicy głośnego zakupu.
Z punktu widzenia analizy technicznej wśród inwestorów Bitcoin dominują byki. Pierwsza kryptowaluta pod względem kapitalizacji notowana jest powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Zmienność spada od ponad miesiąca, o czym świadczy spadek wskaźnika ATR. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 65 513 $ i 73 794 $.
Źródło: tradingview.com
Wskaźnik strachu i chciwości nie zmienił się w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Jego wartość nadal wynosi 74, co wskazuje na przewagę chciwości nad strachem wśród inwestorów Bitcoin.
Avalanche
Wartość kryptowaluty Avalanche wzrosła w ciągu ostatnich siedmiu dni o nieco ponad 3,5%. Większość tygodnia minęła w czerwonej strefie. Wzrost tłumaczy się jedną udaną sesją giełdową w poniedziałek 20 maja, kiedy kryptowaluta natychmiast wzrosła o prawie 13%.
Źródło: tradingview.com
Chociaż Avalanche nie odnotowuje szybkiego rozwoju, wieści dla projektu są całkiem pozytywne. W zeszłym tygodniu największa amerykańska giełda kryptowalut Coinbase ogłosiła, że dla klientów będzie dostępne stakowanie AVA. Roczna rentowność wyniesie 4,47%. Tym samym Coinbase stara się poszerzać swoją dominującą pozycję na rynku. Wybór na korzyść Avalanche wynika z faktu, że kryptowaluta ta jest powszechnie znana (11. miejsce pod względem kapitalizacji), a także może pochwalić się szybkością działania blockchainu (liczba transakcji na sekundę sięga 4500, podczas gdy Bitcoin ma zaledwie 7).
Samo Ava Labs ogłosiło współpracę z ekosystemem gier Web3 Gamestarter. W trakcie interakcji zostanie zbudowany GameChain, platforma pierwszego poziomu do tworzenia gier na blockchainie. Obiecano bezpieczny, otwarty i wydajny ekosystem transakcji w grach. Obecnie ponad 50 projektów jest gotowych do uruchomienia w GameChain.
Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja AVA jest niejednoznaczna. W zeszłym tygodniu Avalanche po raz pierwszy od 12 kwietnia zdołała wzrosnąć powyżej 41,5 dolara. Wyżej jednak nie dało się utrzymać. Co więcej, cena spadła poniżej poziomu oporu na poziomie 39,9 dolarów. Sytuację można raczej interpretować jako „pułapkę na byki”.
Warto odnotować sytuację za pomocą wskaźników. Cena Avalanche wydaje się być powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczona na niebiesko), ale na wykresie widać prawie krzyż śmierci. Jest to sytuacja, gdy szybka średnia krocząca przecina wolną od góry do dołu. Ta ostatnia to 200-dniowa średnia ruchoma (zaznaczona na pomarańczowo). Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 29,5 USD i 39,5 USD.
Źródło: tradingview. com
Podsumowanie
Pierwsza połowa tygodnia, od 17 do 24 maja, minęła pod zieloną flagą dla kryptowalut, ale druga połowa już pod czerwoną flagą. Oczekiwane przez inwestorów kryptowalut zatwierdzenie spotowych ETF-ów na eter nie przełożyło się na wzrost notowań. Jest jednak za wcześnie na panikę. Jeśli przypomnimy sobie podobną sytuację z funduszami giełdowymi dla Bitcoina, to początkowo kryptowaluty również stały się tańsze, jednak po pewnym czasie ich cena zaczęła rosnąć.
Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.
Источник: bits.media