Na razie mówimy o wykorzystaniu dochodów z zamrożonych aktywów Rosji.
Minister Sprawiedliwości Denis Maluska powiedział to podczas dyskusji „Przestępczość i sprawiedliwość: jak pociągnąć agresora do odpowiedzialności” zorganizowanej przez LB.ua i EFI Group w ramach projektu „Nowy Kraj”. Według ministra w ciągu najbliższych miesięcy rosyjskie pieniądze powinny już zacząć pracować na rzecz Ukrainy.
„W ciągu miesiąca zostanie najprawdopodobniej podjęta jakaś decyzja polityczna, być może nie ostateczna, ale przejściowa. Zostanie wykonany pierwszy krok w sprawie dochodów z rosyjskich aktywów – przekazanie ich w interesie Ukrainy lub wykorzystanie albo utajnić im dochody w formie papierów wartościowych na określoną liczbę lat z góry i wypłacić te zyski teraz, przekazując nam środki z dochodów, które będą osiągane przez najbliższe 10-20 lat” – powiedział.< /p>
Maluska uważa, że na razie decyzja o całkowitej konfiskacie najprawdopodobniej nie zostanie podjęta. Wówczas stanowisko negocjacyjne Ukrainy będzie takie, że nie można wykluczyć takiej możliwości w przyszłości.
„Możemy z całą pewnością stwierdzić, że w nadchodzących miesiącach rosyjskie pieniądze zaczną działać na rzecz Ukrainy, chociaż w pewnym stopniu sprawiedliwość gospodarcza niewielkie, zostaną osiągnięte przed zakończeniem wojny” – powiedział minister.
Małyuska dodała, że kluczową przeszkodą w kwestii sprawiedliwego ukarania agresora dla Ukrainy jest koncepcja, że „zwycięzców nie osądza się .” Udało nam się strategicznie odejść od tej koncepcji.
Zgodnie z tą tezą sprawiedliwość zwykle wymierzana była przez stronę, która wygrała wojnę. Aby jednak zaprowadzić sprawiedliwość, jeszcze przed zakończeniem wojny opracowano szereg mechanizmów mających na celu pociągnięcie Rosji i jej wojska do odpowiedzialności. koniec wojny, a nawet niezależnie od tego, jak się zakończy. Za granicą są fundusze Federacji Rosyjskiej – przede wszystkim suwerenne – ale są też fundusze spółek państwowych, są fundusze rosyjskich oligarchów. „, powiedział minister.
Na razie pracują nad tym, aby zamrożone rosyjskie fundusze dotarły do Ukrainy, obywateli i samorządów dotkniętych wojną.
Konfiskata rosyjskiego majątku
- Ukraina prosi swoich sojuszników o transfer zamrożonych środków do Rosji, ale dotychczas osiągnięto porozumienie jedynie w sprawie transferu dochodów z tych środków. W tym przypadku mówimy o zyskach zgromadzonych po 15 lutego 2024 r., kiedy kraje UE osiągnęły porozumienie w sprawie wykorzystania tych środków na potrzeby Ukrainy – przede wszystkim na zakup broni. Mówimy o kwocie około 3 miliardów euro rocznie. Kwota 5 miliardów euro zgromadzona w ramach tej umowy nie zostanie przekazana.
- Minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba wyjaśnił, że zamrożone aktywa w Niemczech (6,5 miliarda dolarów), Austrii (1,8 miliarda dolarów), Irlandii (2 miliardy dolarów) i Polsce (1,13 miliarda dolarów)) wystarczą, aby pomóc w odbudowie więcej ponad 3500 uszkodzonych lub zniszczonych placówek oświatowych, w tym 1700 szkół, ponad 1000 przedszkoli i 586 uczelni wyższych.
- Austria sprzeciwiła się wykorzystaniu rosyjskich pieniędzy na uzbrojenie Kijowa, o czym mówili niemiecki kanclerz Olaf Scholz i szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.
- W kwietniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podczas spotkania zagranicznych ministrowie państw członkowskich UE we Włoszech, że członkowie G7 rozważają wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów o wartości prawie 300 miliardów dolarów jako zabezpieczenia pożyczek dla Ukrainy.
- Kiedy USA przyjęły ustawodawstwo dotyczące finansowania pomocy dla Ukrainy, w dokumencie znalazły się zapisy dotyczące przekazania zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej na rzecz Kijowa. W Stanach kwota ta wynosi ponad sześć miliardów dolarów, jednak jak dotąd nie pojawiły się oficjalne informacje w tej sprawie.
- Na początku maja „Financial Times” napisał, że na szczeblu G7 zaprzestano dyskusji na temat konfiskata zamrożonego rosyjskiego majątku. G7 obawia się, że całkowita konfiskata stanowiłaby naruszenie prawa międzynarodowego i ustanowiłaby precedens. Poznaj inne sposoby wykorzystania takich zasobów.