Site icon GEO Polityka

Maluska: jedna z decyzji w sprawie odszkodowań dla Ukrainy może zapaść już w czerwcu. W nadchodzących miesiącach rosyjskie pieniądze zaczną działać

Na razie mówimy o wykorzystaniu dochodów z zamrożonych aktywów Rosji.

Minister Sprawiedliwości Denis Maluska powiedział to podczas dyskusji „Przestępczość i sprawiedliwość: jak pociągnąć agresora do odpowiedzialności” zorganizowanej przez LB.ua i EFI Group w ramach projektu „Nowy Kraj”. Według ministra w ciągu najbliższych miesięcy rosyjskie pieniądze powinny już zacząć pracować na rzecz Ukrainy.

„W ciągu miesiąca zostanie najprawdopodobniej podjęta jakaś decyzja polityczna, być może nie ostateczna, ale przejściowa. Zostanie wykonany pierwszy krok w sprawie dochodów z rosyjskich aktywów – przekazanie ich w interesie Ukrainy lub wykorzystanie albo utajnić im dochody w formie papierów wartościowych na określoną liczbę lat z góry i wypłacić te zyski teraz, przekazując nam środki z dochodów, które będą osiągane przez najbliższe 10-20 lat” – powiedział.< /p>

Maluska uważa, że ​​na razie decyzja o całkowitej konfiskacie najprawdopodobniej nie zostanie podjęta. Wówczas stanowisko negocjacyjne Ukrainy będzie takie, że nie można wykluczyć takiej możliwości w przyszłości.

„Możemy z całą pewnością stwierdzić, że w nadchodzących miesiącach rosyjskie pieniądze zaczną działać na rzecz Ukrainy, chociaż w pewnym stopniu sprawiedliwość gospodarcza niewielkie, zostaną osiągnięte przed zakończeniem wojny” – powiedział minister.

Małyuska dodała, że ​​kluczową przeszkodą w kwestii sprawiedliwego ukarania agresora dla Ukrainy jest koncepcja, że ​​„zwycięzców nie osądza się .” Udało nam się strategicznie odejść od tej koncepcji.

Zgodnie z tą tezą sprawiedliwość zwykle wymierzana była przez stronę, która wygrała wojnę. Aby jednak zaprowadzić sprawiedliwość, jeszcze przed zakończeniem wojny opracowano szereg mechanizmów mających na celu pociągnięcie Rosji i jej wojska do odpowiedzialności. koniec wojny, a nawet niezależnie od tego, jak się zakończy. Za granicą są fundusze Federacji Rosyjskiej – przede wszystkim suwerenne – ale są też fundusze spółek państwowych, są fundusze rosyjskich oligarchów. „, powiedział minister.

Na razie pracują nad tym, aby zamrożone rosyjskie fundusze dotarły do ​​Ukrainy, obywateli i samorządów dotkniętych wojną.

Konfiskata rosyjskiego majątku

lb.ua

Exit mobile version