W Odessie zlikwidowano międzynarodowe fałszywe call center

To efekt wspólnej akcji ukraińskich i czeskich funkcjonariuszy organów ścigania.

fałszywe call center

Prokuratura Prokuratury Generalnej i śledczy Policji Państwowej wraz z call center w Odessie.

Według śledztwa od września 2022 roku grupa osób, w skład której wchodzili obywatele Ukrainy i cudzoziemcy, organizowała i utrzymywała działalność dużej wielkoformatowe call center w Odessie.

>

Członkowie organizacji przestępczej wynajmowali powierzchnie biurowe i zachowywali się jak fałszywy operator banku. Wykonywali telefony do obywateli Republiki Czeskiej i wprowadzając ich w błąd, przedstawiali się jako wsparcie techniczne Czeskiego Banku Ludowego.

Następnie przekonali naiwne ofiary o konieczności ochrony rzekomo zhakowanego konta i przeniesienia ich na inne konto bankowe, aby zaoszczędzić środki. Konta te zostały przygotowane wcześniej przez przestępców.

Obecnie ustalono, że w Republice Czeskiej udokumentowano przypadki oszustw na łączną kwotę ponad 20 milionów CZK.

W ramach dochodzenia wszczętego przez Trybunał; Organy ścigania Ukrainy i Czech zgłosiły już podejrzenia 20 osobom, w tym 17 obcokrajowcom.

Trzej obywatele Ukrainy zostali oskarżeni o utworzenie i udział w organizacji przestępczej oraz o oszustwo (art. 255, art. 190 Kodeksu karnego Ukrainy). Powiadomiono ich o podejrzeniach i podjęto środki ostrożności.

Ponadto w wyniku wspólnych działań z czeskimi funkcjonariuszami organów ścigania w Odessie zatrzymano 6 cudzoziemców.

W trakcie przeprowadzonych przeszukań w Odessie i na terenie Czech, lokalizacja call center, miejsce zamieszkania podejrzanych w samochodach, a także pod adresami innych osób, 44 laptopy, 59 telefonów, prawie pół miliona hrywien, 80 tys. Znaleziono i skonfiskowano dolary amerykańskie, 1 tys. euro, 7 samochodów.