Sposób, w jaki do siebie mówimy i myślimy o sobie, ma duży wpływ na to, jak postrzegają nas inni. I chociaż wszyscy wiemy, że oświetlenie gazowe to zachowanie manipulacyjne, którego możemy doświadczyć ze strony innych, sami możemy być narażeni na ryzyko zapalenia gazowego. Jak zrozumieć, że sam się opalasz?
TreśćCo to jest zapalanie gazu? Jak zrozumieć, że sam zapalasz gaz? Jak skonfrontować się ze swoim wewnętrznym zapalnikiem
WomanEL podzieli się opinią specjalistki ds. urazów i dr Lisy Turner na ten temat, a także jej wskazówkami, jak wyłączyć wewnętrzny tryb oświetlenia gazowego. Ale najpierw…
Co to jest oświetlenie gazowe
Gaslighting to forma manipulacji psychologicznej polegająca na wzbudzaniu zwątpienia. „Myślę o oświetleniu gazowym jako o próbie skojarzenia kogoś z etykietą „szalony”” – mówi Paige Sweet, adiunkt socjologii na Uniwersytecie Michigan, który bada oświetlenie gazowe w związkach i miejscu pracy. „To sprawia, że ktoś wydaje się lub czuje się niestabilny, irracjonalny i niegodny zaufania. To sprawia, że ma poczucie, że to, co widzi lub czego doświadcza, nie jest prawdziwe, że je wymyśla i że nikt inny mu nie uwierzy.”
Gaslighting polega na braku równowagi sił pomiędzy sprawcą a osobą, którą oświetla. Osoby zajmujące się latarniami gazowymi często wykorzystują stereotypy lub słabe punkty związane z płcią, orientacją seksualną, rasą, narodowością i/lub klasą.
„Najbardziej charakterystyczną cechą oświetlenia gazowego jest to, że nie wystarczy po prostu kontrolować swoją ofiarę lub sprawić, żeby sprawy potoczyły się po jego myśli. Liczy się dla niego to, że ofiara rzeczywiście się z nim zgadza” – pisze Andrew D. Spear, adiunkt filozofii na Grand Valley State University w Allendale.
Po czym poznajesz, że się nakręcasz?
„To jak wewnętrzny krytyk na sterydach. Osoba samozapalająca nieustannie siebie krytykuje, podważa samą siebie i sprawia, że kwestionuje własne osądy, wspomnienia i spostrzeżenia” – wyjaśnia Lisa Turner. Twój wewnętrzny zapalnik przekona Cię, że absolutnie najgorszy wynik jest nie tylko możliwy, ale nieunikniony i że to wszystko Twoja wina.
Negatywny sposób mówienia o sobie wpływa nie tylko na naszą pewność siebie. Nasz wewnętrzny tryb oświetlenia gazowego może również sprawić, że będziemy bardziej podatni na ludzi, którzy zapalają gaz. Oznacza to, że posiadanie własnego, niezwykle głośnego wewnętrznego krytyka może zwiększyć prawdopodobieństwo, że uwierzysz w manipulacyjne narracje pochodzące od innego latarnika gazowego. Ponieważ jeśli już bagatelizujesz lub ignorujesz własne problemy lub uczucia, drugiej osobie będzie jeszcze łatwiej to zrobić.
„Bez względu na to, o czym myślisz wewnętrznie, inni to wychwytują i zastanawiają się, co o sobie myślisz” – mówi dr Turner. „Jeśli czujesz się źle ze sobą, inni nieświadomie to wyczują i wykorzystają to przeciwko tobie”. Niestety ludzie, którzy się podpalają, często wpadają w toksyczne relacje lub relacje z narcyzami.
Jak powiedziała doktor Turner stylistce, istnieje kilka kluczowych oznak świadczących o tym, że możesz się zapalić. Należą do nich bagatelizowanie swoich mocnych stron i umiejętności, niezdolność do przyjmowania komplementów i pochwał oraz ciągłe myślenie, że się mylisz, jesteś wadliwy lub bezwartościowy.
Może to również objawiać się tym, że podobasz się ludziom, jesteś zbyt elastyczny, i ciągłe oczekiwanie najgorszego możliwego wyniku sytuacji i karmienie emocjonalne (tj. nadmierna czujność na stany emocjonalne innych jako forma ochrony i wchłaniania ich traum jako własnych).
Jak stawić czoła swojej wewnętrznej zapalniczce
Jak samodzielnie stłumić zapalanie gazu, Źródło: freepik.com
W swojej książce CET Yourself Free dr Turner wyjaśnia, że uwewnętrznione oświetlenie gazowe jest często wynikiem traumy, takiej jak zaniedbanie w dzieciństwie, manipulacja i zwątpienie.
Poczucie gotowości do przejęcia kontroli nad swoim negatywnym sposobem mówienia do siebie ? Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zwrócić się o wsparcie do zaufanych przyjaciół, rodziny lub terapeuty. Wraz z nimi powinieneś zacząć pracować nad zwiększeniem swojej samoświadomości i stabilności emocjonalnej, ćwiczyć współczucie dla siebie i przebaczanie, zwłaszcza wobec siebie, oraz wyznaczać granice z ludźmi, którzy również Cię drażnią.
Następnie to jest ważne jest dalsze poszukiwanie zasobów dotyczących zdrowej komunikacji i relacji. Przydatne może być także prowadzenie pamiętnika i zapisywanie pewnych wydarzeń ze swojego życia. Kiedy ty (lub inni zapaleńcy) kwestionujecie to, co się wydarzyło, macie zapis, do którego możecie się odwołać i potwierdzić, że to naprawdę się wydarzyło i że to nie była wasza wyobraźnia.
Zwiększ swoją pewność siebie poprzez afirmacje. Poniższe wskazówki pomogą wzmocnić miłość do siebie.