31 marca Rumunia oficjalnie częściowo weszła do strefy Schengen, a od 1 kwietnia 2024 roku rozpoczęła wydawanie wiz Schengen typu C. Obywatele Ukrainy podróżujący do pracy w Rumunii na podstawie paszportu biometrycznego muszą teraz uwzględnić ruch bezwizowy dni. W tym samym okresie możesz pracować na terenie kraju bez dodatkowych zezwoleń na pracę. Informuje o tym Platforma Migracyjna EWL.
► Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
Do 31 marca obywatele Ukrainy mogli odwiedzać Rumunię w ramach ruchu bezwizowego z UE, także bez wiz, jednak czas ich pobytu nie był wliczany do całkowitego okresu pobytu w Unii Europejskiej.
Teraz warunki ruchu bezwizowego Ukrainy z UE pozwalają Ukraińcom przebywać w Rumunii nie dłużej niż 90 dni w ciągu 180 dni, chyba że otrzymają zezwolenie na pobyt lub tymczasową ochronę.
„To jedyna różnica, która dotyczy obywateli Ukrainy, którzy planują przyjazd, pobyt lub pracę w Rumunii. Generalnie Rumunia pozostaje krajem w UE, w którym obywatelom Ukrainy najłatwiej jest zalegalizować i znaleźć zatrudnienie” – komentuje Margarita Nesterenko, szefowa rekrutacji międzynarodowej w Platformie Migracyjnej EWL.
Jak pozostać w UE kraju dłużej
Aby móc dłużej przebywać w kraju, należy uzyskać tymczasowy status chroniony. W Rumunii jest ono przyznawane obywatelom Ukrainy niezależnie od tego, gdzie przebywali przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę. Nawet jeśli korzystali już z azylu w innym kraju UE lub posiadali wizy lub pozwolenia na pobyt w innych krajach europejskich.
Inną możliwością jest możliwość pracy w oparciu o dane biometryczne przez 3 miesiące bez uzyskiwania statusu ochrony tymczasowej. A potem – złóż dokumenty do pozwolenia na pobyt.
Ukraińcy w Rumunii
Według UNHCR, stan na 24 marca w Tam było 78 673 obywateli Ukrainy w Rumunii posiadających tymczasowy status chroniony. W ubiegłym roku Rumunia odnotowała rekordowe zatrudnienie obywateli Ukrainy.
Od początku inwazji na Rumunię na pełną skalę zatrudnionych było 6954 obywateli Ukrainy, którzy w związku z wojną wyjechali do Rumunii (dane za wrzesień 2023 r.) ).
Według Prezesa Rumuńskiej Izby Handlowo-Przemysłowej (CCIR) Mihai Daraban, po inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 r. na rumuński rynek weszło ponad 775 ukraińskich firm, a ponad Dopiero w 2023 roku w Rumunii rozpoczęło działalność 300 ukraińskich firm.
< p>Znaczna część z nich to sektor IT, sektor usług, budownictwo, handel, drogowy transport towarowy, doradztwo biznesowe i zarządcze.