W 2023 r. realny PKB wzrósł o 5,3%. Istotny wkład we wzrost gospodarczy w ubiegłym roku miała miękka polityka fiskalna, która napędzała krajowy popyt konsumpcyjny i inwestycyjny. Wynika to z komunikatu NBU.
►Przeczytaj stronę „Ministerstwo Finansów” na Facebooku : główne aktualności finansowe
Co przyczyniło się do wzrostu PKB
Jak zauważył NBU, ważną rolę we wzroście gospodarczym odegrały:
- wysoka zdolność adaptacyjna biznesu i ludności; miękka polityka fiskalna; stabilizacja sytuacji w energetyce od drugiej połowy lutego, przede wszystkim dzięki szybkim naprawom i wzmocnionej ochronie przeciwlotniczej; wysiłki NBU i rządu na rzecz utrzymania stabilności makrofinansowej na Ukrainie.
„W sumie doprowadziło to do znacznego spowolnienia dekoniunktury już w pierwszym kwartale, a od drugiego kwartału realny PKB powrócił do wzrostu nawet pomimo negatywnego wpływu dalszych zniszczeń i zawieszenia działalności gospodarczej w czasie nalotów, ” – zauważył NBU.
< p style="text-align: center;">Przeczytaj: PKB Ukrainy wzrósł w zeszłym roku o 5,3% – Państwowa Służba Statystyczna
Prognoza NBU na 2024 rok
Według prognozy NBU w tym roku wzrost realnego PKB będzie kontynuowany. Ożywieniu gospodarczemu będzie sprzyjać utrzymanie miękkiej polityki fiskalnej dzięki znacznej pomocy międzynarodowej, poprawie oczekiwań przedsiębiorców i wzrostowi dochodów gospodarstw domowych, działaniom NBU i rządu na rzecz utrzymania stabilności makrofinansowej.
Jednakże ryzyko pozostaje nadal związane głównie z wojną. Tym samym wzrost gospodarczy może być ograniczany w szczególności na dłużej niż oczekiwano, przez utrzymywanie się zagrożeń bezpieczeństwa i większą intensywność działań zbrojnych, dalsze niszczenie infrastruktury energetycznej oraz nasilone tendencje migracyjne.
Istotny wpływ może mieć być również spowodowane spadkiem plonów kluczowych roślin rolniczych, jeśli warunki pogodowe powrócą do średnich norm klimatycznych.