W Rosji ceny kredytów gotówkowych gwałtownie wzrosły: całkowity koszt takich kredytów na dzień 1 marca 2024 r. osiągnął 31,4% rocznie. Poinformował o tym Kommersant, podając link do danych Scoring Bureau.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagram: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Liczba ta przekroczyła poziom z marca 2022 r., kiedy koszt kredytów konsumenckich wzrósł do 30,7% w związku z podniesieniem przez rosyjski bank centralny głównej stopy procentowej do 20% w związku z sankcjami nałożonymi po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.
Co więcej, obecne stopy procentowe są najwyższe od czwartego kwartału 2014 roku, kiedy Rosyjski Bank Centralny zaczął publikować statystyki kwartalne.
Kredyty gotówkowe dla Rosjan zaczęły drożeć w lipcu 2023 roku, kiedy Rosyjski Bank Centralny zaczął podnosić kluczową stopę procentową, aby poradzić sobie ze spadkiem kursu rubla i rosnącymi cenami. Jednak od grudnia ubiegłego roku stopa refinansowania utrzymuje się na tym samym poziomie, a łączny koszt kredytów w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku wzrósł o 1,5 pkt proc.
„Zmiana średniego oprocentowania nowych kredytów jest procesem inercyjnym. Decyzje o wnioskowaniu o kredyt mogły być podejmowane przez kredytodawców w okresie oczekiwanego wzrostu podstawowej stopy procentowej, a konsumenci dopiero teraz otrzymują kredyt na podstawie wcześniej podjętych decyzji, co prowadzi do wzrostu średniej wartości całkowitego kosztu kredytu pożyczki” – wyjaśnił Oleg Łagutkin, dyrektor generalny Scoring Bureau.< /p>
Popyt na pożyczki
Pomimo rosnących kosztów kredytów dla Rosjan, popyt na nie pozostaje wysoki. Według firmy finansowej Frank RG, w lutym Rosjanie zaciągnęli pożyczki na łączną kwotę 495 mld rubli, czyli o 9% więcej niż w lutym 2023 roku.
Tym samym w IV kwartale br. Według danych Rosyjskiego Banku Centralnego w 2023 r. segment kredytobiorców z zadłużeniem przekraczającym 50% odpowiadał za 45% wszystkich kredytów gotówkowych.