W powiedzeniu „Ukraińcy w rekordowym tempie wycofują środki z banków ze względu na ustawę o mobilizacji” zarówno pierwsza, jak i druga część stwierdzenia nie mają zgodności z rzeczywistością. Pisał o tym na swoim Facebooku szef Narodowego Banku Polskiego Andrij Pyszny.
► Przeczytaj kanał telegramowy “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Według niego temat rzekomego wycieku środków z rachunków bankowych Ukrainy okazał się bardzo kuszący do manipulacji i wypaczeń, szczególnie w kontekście dyskusji nad ustawą o mobilizacji.
Dynamika środków w rachunków w okresie grudzień-luty
Pyshny zauważył, że NBU szczegółowo przeanalizował dynamikę środków na rachunkach w okresie grudzień-luty.
Na dynamikę środków w okresie grudzień-luty największy wpływ miały czynniki sezonowe konta. Z roku na rok wpływy na konta klientów rosną pod koniec roku i maleją na początku.
Jest to logiczny trend, który istniał w czasie pokoju. Biznes i rząd starają się sfinalizować wszystkie płatności, w tym płace, przed końcem roku, a na początku przyszłego roku społeczeństwo wyda lub zainwestuje te środki.
„Rekord naprawdę miał miejsce: w roku 2023 wolumen środków w hrywnach na rachunkach bankowych ludności wzrósł o 121 miliardów hrywien, czyli o 20,5%, i osiągnął historyczne maksimum na poziomie 711 miliardów hrywien” – napisał Pyshny.
Wpływ ustawy na mobilizację
Podkreślił także, że NBU nie widzi zauważalnego wpływu ustawy mobilizacyjnej. Co więcej, w pierwszych tygodniach grudniowych dyskusji saldo środków w dalszym ciągu rosło.
Ponadto właściwa komisja parlamentarna jasno sformułowała, że nie będzie popierać zasady blokowania rachunków. Jest to możliwe, tak jak teraz, tylko w sądzie.
„Nie widzieliśmy też związku styczniowego odpływu z pogłoskami o rzekomym wprowadzeniu opodatkowania wszystkich transakcji kartowych (swoją drogą Ministerstwo Finansów już temu zaprzeczyło). Widzimy wyraźną tendencję sezonową, która powtarza się z roku na rok” – powiedział szef Narodowego Banku Polskiego.
Ujawnienie tajemnicy bankowej
Pyszny zauważył, że w lutym regulator nie wyraził zgody jakieś innowacje w zakresie ujawniania tajemnicy bankowej.
„Wyjaśniliśmy jedynie terminologię zgodnie ze zmianami w przepisach dotyczących dostępu do informacji, którymi uprawnione organy państwowe dysponowały w przewidziany sposób przed tymi zmianami” – dodał powiedział.
Według niego NBU będzie w dalszym ciągu wspierać inicjatywy skierowane przeciwko szarej strefie, jednocześnie rygorystycznie broniąc ochrony poufności transakcji bankowych zgodnie z międzynarodowymi standardami.
Środki na rachunkach bankowych
Środki na rachunkach bankowych
W lutym, według naszych statystyk operacyjnych na dzień 1 marca, wolumen środków w hrywnach osób fizycznych na rachunkach bankowych praktycznie odbudował się po wahaniach sezonowych w styczniu. Na początku marca ludność trzymała w bankach rachunki w hrywnach o wartości około 707 miliardów hrywien.
„Jednocześnie Ukraińcy zwiększają udział depozytów terminowych, a poziom dolaryzacji depozytów maleje . Oznacza to, że bardziej ufają swojemu systemowi bankowemu niż wrogim IPSO, co wyraźnie potwierdzają nasze statystyki” – podkreśla Pyshny.