Tylko 7% respondentów nie popiera przystąpienia do UE (w grudniu 2022 r. było to 8%).
Zdecydowana większość 84%) popiera wejście do Unii Europejskiej.
Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego przeprowadzonego przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa w dniach 19-25 stycznia i które zostało zaprezentowane na konferencji prasowej w godz. agencja Interfax-Ukraine.
Poparcie dla przystąpienia do UE na Ukrainie stale rośnie: w grudniu 2022 r. wyniosło 79%.
Tylko 7% respondentów nie popiera wejścia do UE (w grudniu 2022 r. było to 8%).
p>
Przystąpienie do UE popiera 91% mieszkańców makroregionu zachodniego, 86% centralnego, 78% wschodniego i 74,5% południowego.
Młodsi respondenciczęściej opowiadają się za przystąpieniem do UE – udział ten rośnie z 80% w grupie osób starszych (60 lat i więcej) do 89% wśród osób poniżej 30 roku życia. Wśród tych, którzy w domu porozumiewają się głównie po ukraińsku87% popiera przystąpienie do UE, a wśród tych, którzy mówią głównie po rosyjsku – 77%.
23% respondentów uważa, że Ukraina może przystąpić UE w ciągu 1-3 lat, 27% – w ciągu 3-5 lat, 15% – w ciągu 5-10 lat, 5% – w ciągu 10-20 lat. p>
6% jest zdania, że Ukraina nigdy nie będzie mogła przystąpić do UE. Wśród tych, którzy nie popierają przystąpienia do UE, 42% uważa, że Ukraina nigdy nie będzie mogła przystąpić do tej unii, wśród tych, którzy nie popierają przystąpienia, uważa tak tylko 2%.
Większość respondentów wyraża pozytywną opinię stosunek do UE. UE (87%), NATO (77%), Rada Europy (67%), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (62%), ONZ (57%), Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (54%), względna większość – do OBWE (48,5%) i MAEA (45,5%). Przeważa negatywny stosunek do WNP (65% ma do niej negatywny stosunek).
Wiceprezydent Komisji Europejskiej ds. przystąpienia Ukrainy do UE: Możemy mówić o latach, a nie dekadach
Badanie przeprowadzono w ramach Programu Promocji „Dołącz!” Aktywizmu Społecznego, finansowanego przez Agencję Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID). Badanie przeprowadzono metodą bezpośrednią wśród 2000 dorosłych respondentów na terytoriach kontrolowanych przez rząd, gdzie nie toczą się walki. Struktura próby odwzorowuje strukturę demograficzną dorosłej populacji terenów, na których przeprowadzono badanie, według stanu na początek 2022 r. (wg wieku, płci, rodzaju osadnictwa). Teoretyczny błąd próbkowania nie przekracza 2,3%. Możliwe są dodatkowe systematyczne odchylenia w próbie, w szczególności ze względu na ewakuację obywateli.
Przypominamy, że na początku lutego Komisja Europejska odnotowała postęp Ukrainy na drodze do członkostwa w UE i przypomniał, że należy przejść przez wszystkie niezbędne etapy. 25 stycznia UE rozpoczęła sprawdzanie ukraińskiego ustawodawstwa na drodze do przystąpienia Ukrainy do bloku.