Ukraina w 2023 roku otrzymała finansowanie zewnętrzne na łączną kwotę 42,5 miliarda dolarów, z czego 11,6 miliarda dolarów (27%) stanowiła bezzwrotna pomoc w postaci dotacji. Poinformowało o tym Ministerstwo Finansów Ukrainy.
►Zasubskrybuj Strona Ministerstwa Finansów » na Facebooku: główne aktualności finansowe
Kto udzielił pomocy w formie dotacji
Następujące kraje przekazały pomoc w formie dotacji: USA, Japonia, Norwegia, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Szwajcaria, Irlandia, Belgia, Islandia.
” Pozyskano długoterminowe finansowanie w formie preferencyjnych kredytów na łączną kwotę 30,9 miliarda dolarów, w tym z UE (19,5 miliarda dolarów), MFW (4,5 miliarda dolarów). 5 miliardów dolarów), Japonia (3,4 miliarda dolarów), Kanada (1,8 miliarda dolarów), Wielka Brytania (1 miliard dolarów), Bank Światowy (660 milionów dolarów), Hiszpania (50 milionów dolarów).
W ramach pomocy makrofinansowej zaangażowane zostały środki z UE. Kredyty w ramach unijnych programów pomocy makrofinansowej mają 35-letni okres spłaty (w tym 10-letni okres karencji), a koszty ich obsługi zwraca UE” – podało Ministerstwo Finansów.
< p>Na koniec 2023 roku średnioważony koszt długu rządowego i gwarantowanego przez państwo wyniósł 6,24%, czyli o 1,4 p. proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim – dodało ministerstwo.
Jednocześnie czasie średni ważony okres do spłaty długu państwowego i gwarantowanego wzrósł w ciągu ostatniego roku Ukraina o ponad 2 lata – do 10,56 roku.
Generalnie w 2023 r. łączny wolumen długu publicznego i państwowego -zadłużenie gwarantowane Ukrainy wzrosło w równowartości w hrywnach o 1444 mld UAH, a w dolarach o 33,9 mld dolarów, głównie w wyniku wzrostu długoterminowego finansowania preferencyjnego od partnerów międzynarodowych.
Stan na dzień 31 grudnia 2023 r. publiczny i gwarantowany przez państwo dług Ukrainy wynosił 5,5 biliona hrywien, czyli 145,3 miliarda dolarów.