Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Resecurity ostrzegła przed fałszywymi tokenami BRICS i poinformowała, że oszuści zaczęli często wydawać fałszywe aktywa kryptograficzne w nazwy firm z listy Fortune 100.
Badacze zauważyli rosnący trend wydawania fałszywych tokenów, których twórcy kryją się za znanymi firmami. Atakujący podszywają się pod duże marki, agencje rządowe, a nawet nazywają swoje tokeny narodowymi walutami fiducjarnymi. Wielu oszustów podszywa się pod korporacje naftowe i organy regulacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem władz monetarnych Singapuru (MAS) i banków centralnych z Bliskiego Wschodu.
W szczególności firma Resecurity wspomniała o fałszywym tokenie o nazwie BRICS. Oszuści postanowili wykorzystać szum wokół międzystanowego stowarzyszenia BRICS, do którego należy dziewięć państw: Rosja, Brazylia, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Egipt i Etiopia. Sojusz BRICS, założony w 2006 roku, ma na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy swoimi członkami w kwestiach gospodarczych, politycznych i społecznych. Wykorzystując międzynarodowy wizerunek organizacji, oszuści przeprowadzili już pierwszą ofertę monet (ICO), twierdzi Resecurity.
Badacze zauważyli, że wśród oszustów szczególnie popularne są platformy takie jak Lobstr.co, które umożliwiają tworzenie tokenów w sieci Stellar i nie nakładają na użytkowników rygorystycznych wymagań.
Solidus Labs potwierdził ustalenia Resecurity, zauważając, że twórcy fałszywych tokenów oszukali już ponad 2 miliony inwestorów, przewyższając liczbę ofiar platform kryptowalutowych FTX, Celsjusza i Voyager. W sektorze finansów zdecentralizowanych (DeFi) często dochodzi do oszustw, gdy napastnicy wprowadzają zmiany w inteligentnych kontraktach w celu oszukania inwestorów lub gdy deweloperzy opuszczają projekt i znikają wraz ze środkami inwestorów.
Niedawno kierownictwo giełdy kryptowalut Binance ostrzegło, że oszuści podają się za menedżerów najwyższego szczebla witryny, oferując projektom kryptowalutowym listę tokenów za opłatą. Pod koniec ubiegłego roku Komisja Papierów Wartościowych Alberty (ASC) wydała ostrzeżenie dotyczące oszustów kryptowalutowych podających się za pracowników agencji.
Источник: bits.media