Narodowy Bank zakończył prace nad koncepcją stworzenia mechanizmu ubezpieczenia ryzyka wojennego, która została już uzgodniona z Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Finansów. O tym oświadczyła pierwsza zastępczyni szefa NBU Ekaterina Rozżkowa na konferencji „Finanse biznesu w czasach wojny” w Kijowie, podaje Interfax-Ukraine.
► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
„Zakończyliśmy i uzgodniliśmy koncepcję stworzenia mechanizmu ubezpieczania ryzyka wojennego. To była także długa praca, którą przy wsparciu Banku Światowego rozpoczęliśmy już w 2022 roku. Na dzień dzisiejszy koncepcja i ten mechanizm zostały już uzgodnione przez naszych głównych wyspecjalizowanych partnerów – Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Finansów” – powiedziała.
Według Rozhkovej ta koncepcja i mechanizm zakładają obowiązkowe ubezpieczenie ryzyka wojskowego określonego obiektu.
Według Rozhkovej ta koncepcja i mechanizm implikują obowiązkowe ubezpieczenie ryzyka wojskowego określonego obiektu. p>
„Lista największych zagrożeń militarnych na pierwszym etapie uruchamiania mechanizmu będzie bardzo ograniczona” – zauważył przedstawiciel NBU.
„Ponieważ samo pojęcie „ryzyka militarno-politycznego” jest bardzo szerokie, obejmuje bardzo wiele, w szczególności ryzyko związane ze zmianami przepisów. Mówimy teraz, na pierwszym etapie, wyłącznie o bezpośrednich stratach materialnych w wyniku działań wojennych: zniszczeniach, szkodach, władzy, mieniu i tym podobnych” – wyjaśnił wiceszef NBU.
Ubezpieczenia obowiązkowe pozwolą na włączenie w ten proces bardzo dużej liczby obiektów, co w znaczący sposób obniży koszty takiego ubezpieczenia – jej zdaniem.
„Ubezpieczenia dobrowolne będą możliwe także dla tych, którzy będą chcieli” Rozhkova dodała.
h3>Trzy poziomy ubezpieczenia
Zaznaczyła, że będą trzy poziomy ubezpieczenia: krajowe zakłady ubezpieczeń, agencja państwowa (ubezpieczenia – red.) i zachodnia reasekuracja firmy.
Rozhkova dodała, że koncepcja wymaga uszczegółowienia, w szczególności wykazu przedmiotów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu.
Ustawa specjalna
Przedstawiciel NBU powiedział, że do uruchomienia tego mechanizmu potrzebna jest specjalna trzeba napisać prawo.
„Jednocześnie (konieczne jest – red.) zacząć pisać samo prawo. Bank Światowy, Komisja Europejska, inni partnerzy międzynarodowi, w tym międzynarodowi brokerzy reasekuracyjni… byli zaangażowani w rozwój tego mechanizmu i wyrazili pełną gotowość udzielenia nam wszelkiej pomocy technicznej przy pisaniu prawa. Dlatego już zaczniemy pisać tę ustawę. W naszych planach chcemy ukończyć tę ustawę w zasadzie do czerwca” – powiedziała.
Rozhkova wyraziła nadzieję, że mechanizm zadziała w tym roku, nazywając to „ambitnym celem”.
„Mówimy o stworzeniu w pełni funkcjonalnego mechanizmu, który może działać już teraz i będzie działał przez wiele lat po zakończeniu wojny na pełną skalę, ponieważ zagrożenia bezpieczeństwa będą się utrzymywać” – podsumował zastępca szefa Narodowego Banku Polskiego .