Polski rząd planuje przedłużenie okresu legalnego pobytu uchodźców z Ukrainy na terytorium kraju do 30 czerwca br. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium kraju, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP, podaje Ukrinform.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Jak zauważono, w związku z przedłużeniem w UE do 4 marca 2025 r. tymczasowej ochrony wysiedleńców z Ukrainy, a także zgodnie z polską ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy, planowane jest „przedłużyć ważność niektórych decyzji prawnych przewidzianych tą ustawą do 30 czerwca 2024 r.”
Kolejnym krokiem w polskim rządzie będzie rozpoczęcie prac nad „istotnymi zmianami i przedłużeniem obowiązywania przewidzianych tą ustawą prawa” zgodnie z ww. decyzją Rady Unii Europejskiej.
„Prace te rozpoczną się niezwłocznie po szerokich konsultacjach z samorządami, agencjami rządowymi, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi stronami” – czytamy w projekcie.
Zauważa się, że projekt nowelizacji ustawy przewiduje m.in. przedłużenie okresu legalnego pobytu uchodźców wojskowych w Polsce do 30 czerwca; dopuszczalność dalszego użytkowania budynków, w których grupowo zamieszkują uchodźcy wojskowi z Ukrainy; legalność zezwoleń na pobyt na terytorium RP jest nadal aktualna. Ponadto projekt przewiduje przedłużenie do 30 czerwca br. możliwości wykonywania pracy przez lekarzy, dentystów, pielęgniarki i położne z Ukrainy.
Polski rząd planuje przyjęcie tych zmian w ustawie o pomoc dla Ukraińców w I kwartale 2024 r. Proponuje się, aby weszła w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.
Według wstępnych danych w Polsce przebywa aż milion uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do kraju po rozpoczęciu przez Rosję inwazja na Ukrainę na pełną skalę.