Najważniejsze na rynku kryptowalut.
Bitcoin przekroczył granicę 43 000 dolarów mark
Wieczorem 29 stycznia 2024 kurs Bitcoina przekroczył 43 000 dolarów. Wartość aktywa w tym momencie osiągnęła 43 712 dolarów, ale potem została wycofana. Świadczą o tym dane CoinMarketCap.
W chwili pisania tej wiadomości kurs Bitcoina wynosi około 43 350 dolarów. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu, od 22 do 28 stycznia, pierwsza kryptowaluta spadła poniżej 39 000 dolarów.
Ogólnie sytuacja na rynku jest korzystna. Większość aktywów z pierwszej dziesiątki pod względem wskaźnika kapitalizacji wykazała wzrost w ciągu dnia.
SEC oskarżyła HyperFund o oszustwo na kwotę 1,7 miliarda dolarów
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła projekt kryptograficzny HyperFund o oszukanie inwestorów na kwotę 1,7 miliarda dolarów.
Zgodnie z pozwem założyciele firmy, Xiu Lee i Brenda Chunga, znani również jako Sam Lee i Bitcoin Beautee, zebrali powyższą kwotę od „ludzi z całego świata” w latach 2020–2022.
Założyciele promowali HyperFund jako okazję do „inwestowania w dochodowe operacje wydobywania kryptowalut”, ale w rzeczywistości była to piramida bez realnych źródeł dochodu, twierdzi SEC. W efekcie pod koniec 2022 roku projekt upadł, a inwestorzy stracili pieniądze.
Według przedstawicieli regulatora Lee i Chung „wiedzieli lub nieświadomie nie zdawali sobie sprawy”, że HyperFund to program Ponza .
< p>Departament oskarżył współzałożycieli HyperFundu o naruszenie federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych związanych ze zwalczaniem oszustw i rejestracją spółek. Biuro prokuratora okręgowego stanu Maryland również postawiło im zarzuty karne.
Chunga przyznał się już do udziału w spisku mającym na celu popełnienie oszustwa związanego z papierami wartościowymi. Zgodziła się uregulować roszczenia poprzez zwrot skradzionych środków i zapłacenie kary pieniężnej, którą określi sąd.
Coinbase pobierze opłatę za przeliczenie USDC na dolary
Coinbase będzie pobierać opłatę w wysokości od 0,1% do 0,2% za konwersję USDC na dolary w przypadku przelewów powyżej 75 milionów dolarów miesięcznie. Innowacja wejdzie w życie 5 lutego 2024 roku.
Gradacja kwot i opłat przedstawia się następująco:
- do 75 mln dolarów – 0%; z 75 mln dolarów do 150 mln dolarów – 0,1%; od 150 mln dolarów do 500 mln dolarów – 0,15%; ponad 500 mln dolarów – 0,2%.
Firma zauważyła, że opłata będzie pobierana wyłącznie od kwoty przekraczającej limit 75 milionów dolarów w ciągu kolejnych 30 dni.
Ta tak zwana „konwersja netto” to ustala się poprzez odjęcie całkowitego wolumenu przelewów dolarowych z USDC od kwoty miesięcznych transakcji wymiany USDC na dolary.
Giełda podała przykład naliczania prowizji. Klient A wymienił 100 milionów dolarów na USDC. Następnie w tym samym miesiącu przeliczył 300 milionów USDC na dolary. Wielkość „konwersji netto” wyniesie 200 milionów dolarów.
W tym przypadku kalkulacja prowizji będzie następująca:
- 75 milionów dolarów – 0%; 75 mln dolarów – 0,1%; 50 milionów dolarów – 0,15%.
W przypadku niektórych klientów opłata jest zwolniona. Są to ci, których średnie saldo w USDC miesięcznie przekracza 100 milionów dolarów oraz właściciele USDC o wartości ponad 500 milionów dolarów. Na liście wyjątków znajdują się także uczestnicy „programu płynnościowego” wymiany pierwszego i drugiego poziomu.
W zeszłym roku udało nam się odzyskać 675 milionów dolarów środków skradzionych przez hakerów
W 2023 roku szkody spowodowane atakami hakerów wyniosły 2,61 miliarda dolarów, z czego odzyskano 674,9 miliona dolarów, stwierdzili eksperci PeckShield.
W porównaniu do roku 2022 szkody spadły o 27,78%. W 2023 roku zanotowano ponad 600 incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem.
Z kwoty 2,61 miliarda dolarów 1,51 miliarda pochodzi z włamań, a 1,1 miliarda z różnego rodzaju oszukańczych programów. Według raportu najbardziej narażonym sektorem pozostaje DeFi.
Zdecentralizowane protokoły odpowiadają za 67% wszystkich szkód, dodali eksperci. Wśród hacków najczęściej stosowaną metodą pozostaje metoda pożyczki natychmiastowej – 40% wszystkich strat.
Warto zauważyć, że wolumen zwróconych środków wzrósł w 2023 roku pięciokrotnie – ze 133 mln dolarów do 674,9 mln dolarów. Oznacza to rozwój eksperci zauważyli, że koordynacja ekspertów ds. kryptowalut i kontrahentów z organami ścigania.
Lista największych hacków według PeckShield obejmowała:
- Mixin Network; Euler Finanse; Poloniex i HTX; Łańcuch orbit.
JPMorgan ogłosił spadek zainteresowania kasowymi funduszami ETF na bitcoiny
Zainteresowanie inwestorów kasowymi funduszami ETF na bitcoiny zaczyna spadać. Bloomberg podaje to podając link do raportu JPMorgan Bank.
Według analityków od 11 do 24 stycznia 2024 r. napływ środków do dziewięciu funduszy Bitcoin wyniósł 857 mln dolarów.
W raporcie zauważono, że 24 stycznia Bitcoin ETF otrzymał przypływ płynności w wysokości około 270 milionów dolarów. Jeśli jednak wziąć pod uwagę wyniki funduszu GBTC z Grayscale Investment, wówczas całkowity odpływ netto wyniósł około 153 dolarów milionów.
„JPMorgan nazwał dane dotyczące odpływu kryptowalut „rozczarowującymi”, wskazując je jako powód obniżenia ratingu giełdy kryptowalut Coinbase…”, czytamy w komunikacie.
Jednak eksperci podkreślili że nawet pomimo spadku popytu, uruchomienie funduszy Bitcoin stało się najbardziej sukcesem w historii zarówno pod względem wskaźników handlowych, jak i napływu środków.