Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. eksport z UE do Rosji spadł do 37% poziomu przedwojennego. Świadczą o tym dane monachijskiego Instytutu Badań Ekonomicznych Ifo, podaje Spiegel.
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Jedną z przyczyn wciąż wysokiego wolumenu eksportu do Rosji jest to, że tylko 32% wszystkich towarów z UE podlegają sankcjom.
„Jeśli chodzi na przykład o towary luksusowe, sankcjom podlega eksport szampana do Rosji, ale nie Prosecco” – powiedziała Feodora Teti, zastępca szefa Centrum Handlu Zagranicznego Ifo.
Ponadto wiele osób nałożyło sankcje towary pochodzą z UE i mogą być dostarczane do Rosji pośrednio za pośrednictwem krajów trzecich.
Według Instytutu Ifo około jedna trzecia towarów objętych sankcjami nie jest dostępna w Rosji w porównaniu z okresem przedwojennym ze względu na ograniczenia eksportowe z UE i innych krajów zachodnich.
< p>Dla Rosji Chiny są najważniejszym alternatywnym krajem pochodzenia produktów objętych sankcjami: 61% tych towarów pochodzi z Chin. W 2021 roku udział ten wynosił zaledwie 35%.
13% wszystkich towarów objętych zachodnimi sankcjami trafia do Rosji z Turcji – w 2021 było to nieco niecałe 3%.
Z Armenia i Rosja również otrzymują obecnie niewielką część – około 1% – wszystkich towarów objętych sankcjami. W tym samym okresie eksport z UE do Armenii podwoił się.
„W przypadku Chin wzrost eksportu do Federacji Rosyjskiej można przynajmniej częściowo wytłumaczyć wzrostem krajowej produkcji. Jednak w przypadku Turcji i Armenii nagły i gwałtowny wzrost eksportu do Rosji budzi podejrzenia o uchylanie się od sankcji” – stwierdził Teti.
Według najnowszych danych Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecki eksport do Rosji Rosja spadła w ciągu roku o około 38%, do około 0,8 miliarda euro w listopadzie 2023 r. Tym samym w listopadzie Rosja zajmowała 16. miejsce wśród najważniejszych krajów docelowych niemieckiego eksportu poza UE. W lutym 2022 r. Rosja była na piątym miejscu.