Bitwy pod Awdejewką, 27 starć zbrojnych, ostrzał wroga, ataki na obwód Nikopola, zniszczenie 2 Pancyrów-S1 w obwodzie Biełgorodskim. Jak zostanie zapamiętany 682. dzień wojny na pełną skalę?
Rosyjscy okupanci przeprowadzili atak rakietowy na rejon Pokrowski w obwodzie donieckim. Według wstępnych informacji zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci. 8 osób zostało rannych.
Poinformował o tym szef OBA Wadim Filashkin. “11 zabitych, w tym 5 dzieci – to wstępne skutki ataków na obwód Pokrowski. Rosjanie uderzyli w ten rejon rakietami S-300, zabili 11 osób, a kolejnych 8 ranili. Główny cios padł na Pokrowski i Równe Mirnograd społeczności” – napisał Filashkin w Telegramie.
Filashkin poinformował później, że w wyniku strajku w obwodzie pokrowskim zginęło 11 osób, a 10 zostało rannych. Wśród zabitych było 5 dzieci w wieku od 3 do 17 lat. W szczególności we wsi Równe zginęło sześć osób, w tym troje dzieci. Rosjanie zabili dziś w Pokrowsku kolejnych 5 osób. Akcja ratownicza trwa w Pokrowsku i Równem.
Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu dnia doszło do 27 starć zbrojnych.
Ogółem wróg przeprowadził 8 rakietowych i 55 ataków powietrznych oraz przeprowadził 23 ataki z wielu systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. Rosyjskie ataki terrorystyczne niestety spowodowały śmierć i obrażenia cywilów. Prywatne budynki mieszkalne i mieszkalne oraz inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone.
W kierunku Awdejewskiego nasi obrońcy odparli 5 ataków wroga w rejonach Nowobakhmutovki, Stepnoy, Awdeevki i 9 kolejnych ataków w rejonach Pierwomajskoje i Niewelskoje, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa bezskutecznie próbował poprawić sytuację taktyczną.
Lotnictwo obronne przeprowadziło ataki na 19 obszarów, na których skoncentrowany był personel wroga. Jednostki rakietowe uszkodziły 1 punkt kontrolny, 1 skład amunicji, 1 artylerię, 1 radar obrony powietrznej i 1 wrogi system obrony powietrznej Tor. Więcej o sytuacji operacyjnej na dzień 6 stycznia o godz. 18:00 przeczytacie w naszych wiadomościach.
Armia rosyjska ostrzelała Nikopol i trzy gminy wiejskie obwodu dniepropietrowskiego. W rezultacie nie żyje, a sześcioro jest rannych, w tym dwoje dzieci, powiedział szef obwodowej administracji wojskowej Siergiej Łysak.
„Kolejny dzień bezlitosnych ataków na obwód Nikopola. 12 ostrzałów artyleryjskich, 3 ataki dronów kamikadze.” Centrum regionalne, społeczności wiejskie Mirowska, Marganiecka i Pokrowska ucierpiały z powodu terroru wroga. Jest jedna osoba martwa i dwie ranne. Odłamkami zostali ranni 16-letnia dziewczyna i 66-letni mężczyzna. W umiarkowanym stanie trafili do szpitala” – napisał w Telegramie.
Według Lisaka pomocy medycznej z powodu silnego stresu potrzebowały jeszcze cztery osoby. Wśród nich jest 5-letni chłopiec.
W okolicy uszkodzonych zostało także dwa przedsiębiorstwa przemysłowe i 27 domów prywatnych. Rozebrano 13 budynków gospodarczych, jeden spłonął. Ogień zniszczył także samochód. Uszkodzonych zostało jeszcze kilka samochodów.
Zapalono panele słoneczne, gazociągi i linie energetyczne. Bez prądu pozostało około 2 tysiące rodzin. Eksperci przywracają zasilanie.
Główny Zarząd Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że dzisiaj, 6 stycznia, żołnierze zwiadu zniszczyli w obwodzie Biełgorodskim 2 rosyjskie systemy rakiet przeciwlotniczych i dział przeciwlotniczych Pancyr-S1.
„ W ramach złożonej misji realizowanej przy pomocy platformy United24 ukraińscy operatorzy wywiadu wojskowego uderzyli w pozycje rosyjskiej obrony powietrznej w obwodzie Biełgorodu” – czytamy w komunikacie.
Zauważono, że w wyniku uszkodzeń ogniowych 2 rosyjskie przeciwlotnicze systemy rakietowe i artyleryjskie „Pantsir-S1” przestały działać.
Koszt jednego takiego ZRGK to około 10-15 milionów dolarów.
Dekret Putina o nadaniu obywatelstwa rosyjskiego ukraińskim dzieciom jest kolejnym dowodem na to, że ten terrorystyczny kraj zbrodnie na Ukrainie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odpowiedziało na kolejny dyktatorski dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej, pisze służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.
4 stycznia 2024 roku Prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał dekret „W sprawie określenia niektórych kategorii cudzoziemców i bezpaństwowców, którzy mają prawo ubiegać się o obywatelstwo Federacji Rosyjskiej.”
„Dokument stanowi, że sieroty i dzieci pozostawione bez opieki rodzicielskiej, będące obywatelami Ukrainy, mogą uzyskać obywatelstwo rosyjskie na podstawie osobistej decyzji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, bez uwzględnienia wszystkich lub poszczególnych wymogów ustawodawstwa federalnego. obywatelstwo mogą ubiegać się szefowie rosyjskich organizacji, w których przymusowo przetrzymywane są ukraińskie dzieci” – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodaje, że ten najnowszy „regulacyjny akt prawny”, oprócz tego, że skupia się na zaspokajaniu potrzeb demograficznych kraju agresora kosztem migrantów w celu kontynuowania zbrojnej agresji na Ukrainę, rażąco narusza także ukraińskie ustawodawstwo , prawa międzynarodowego i praw dzieci – obywateli Ukrainy, którzy podczas zakrojonej na szeroką skalę ofensywy Federacji Rosyjskiej zostali przymusowo wywiezieni na terytorium państwa agresora.
” Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy po raz kolejny zauważa, że wszystkie dzieci będące obywatelami Ukrainy, które zostały przymusowo przewiezione na terytorium Federacji Rosyjskiej, pod błahym pretekstem tzw. „ochrony humanitarnej”, pozostają obywatelami Ukrainy. Władze ukraińskie w dalszym ciągu podejmują wszelkie możliwe środki w celu ochrony ich praw i wolności.
Więcej szczegółów w aktualnościach.
Polski rząd zgodził się z rolnikami blokującymi drogę dla ruchu ciężarówek w pobliżu punktu kontrolnego Medika-Szegini, aby zawiesili protest w tym miejscu na czas nieokreślony.
p >
Podpisanie porozumienia pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławem Sekierskim a liderem organizacji rolników „Oszukana Wieś” Romanem Kondrowem ogłoszono podczas sobotniej odprawy w Rzeszowie przez wojewodę podkarpackiego Teresę Kubas. /p>
Minister zgodził się spełnić wszystkie żądania rolników. Polscy rolnicy domagali się dopłat do skupu kukurydzy, utrzymania w tym roku podatku rolnego na poziomie z 2023 roku i wydłużenia możliwości pozyskiwania kredytów zapewniających płynność finansową.
Najpełniejszy obraz dnia dzisiejszego jest na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.
Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!