Aleksander Bornyakow (Fot. służba prasowa)
Alexander Bornyakov Wiceminister Transformacji Cyfrowej, Kierownik Projektu Diya.City
W tym roku Ukraina nie tylko wzmocniła istniejące obszary pracy, ale także skupiła się na rozwoju nowych obszarów technologicznych, istotnych we współczesnych realiach. Więcej szczegółów można znaleźć w felietonie wiceministra transformacji cyfrowej, szefa projektu Diya.City Aleksandra Bornyakova dla RBC-Ukraina.
O technologii obronnej
Naszym priorytetem w 2023 roku są projekty mające na celu wzmocnienie technologiczne armii ukraińskiej. Po inwazji na pełną skalę ukraińscy programiści zaczęli aktywnie generować gotowe do walki i konkurencyjne rozwiązania obronne. Zdając sobie sprawę, jak duży wpływ mogą mieć na przybliżenie zwycięstwa, Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej, Sztabem Generalnym, Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ministerstwem Przemysłu Strategicznego i Ministerstwem Gospodarki stworzyło Brave1 klaster – platforma, która zjednoczyła wszystkich interesariuszy sektora technologii obronnych – biznes, rząd i wojsko – i stała się platformą rozwoju przełomowych technologii obronnych produkcji ukraińskiej.
Obecnie na platformie zarejestrowanych jest ponad 900 opracowań, z czego 423 uzyskało status BRV1, czyli wysoką i średnią ocenę ekspertów Sztabu Generalnego. Oznacza to, że rozwiązania te cieszą się zainteresowaniem i priorytetem Sił Bezpieczeństwa i Obrony oraz uzyskują pełne wsparcie ze strony klastra, w szczególności finansowe, organizacyjne i informacyjne. W ciągu zaledwie 8 miesięcy działalności Brave1 sfinansował 137 inwestycji za 2,325 mln dolarów.
Klaster prezentuje zupełnie inne technologie obronne – bezzałogowe statki powietrzne i systemy robotyczne, osiągnięcia w zakresie walki elektronicznej/wojny elektronicznej, rozwiązania AI, wyposażenie techniczne systemów rozpoznania, nawigacji i informacji geograficznej, niszczenie ogniem rakietowym i artyleryjskim, roboty i zdalnie sterowane instalacje, drony morskie itp.
Niektóre z najbardziej znanych i znanych produktów, z którymi współpracuje Brave1, to Sabre Turret i platforma zdalnego sterowania Lynx. A także peleryna-niewidka, która maskuje nasze wojsko przed rosyjskimi kamerami termowizyjnymi i dronami z kamerami termowizyjnymi. Technologie te są już aktywnie wykorzystywane na polu walki i ratują życie naszym obrońcom.
O Diya.City
Przez cały ubiegły rok przestrzeń Diya.City nadal się rozwijała i była uzupełniana o nowych mieszkańców. W tym czasie dołączyło do niego ponad 370 firm. Są to potężni gracze międzynarodowi i ukraińscy – ELEKS, Avenga, Nokia, Quantum Systems, Uklon, Vodafone, Nova Poshta i inni. Zatem ogółem z warunków przestrzennych korzysta obecnie ponad 760 mieszkańców, zatrudniających ponad 60 tys. osób.
Obecnie koncentrujemy się na zapewnieniu większej liczbie firm technologicznych możliwości działania i rozwoju w tej przestrzeni. Dotyczy to szczególnie technologii obronnych. Dlatego wcześniej zapewniliśmy taką możliwość firmom zajmującym się rozwojem i produkcją dronów powietrznych, wodnych i naziemnych, ich konserwacją i naprawą, szkoleniami w zakresie zarządzania dronami i rozpoznania powietrznego. W sumie w Diya.City działa już ponad 80 firm, tworząc drony, prace i inne innowacje w dziedzinie obronności.
Dla takich firm rezydencja w Diya.City to szansa na zbudowanie przejrzystej i efektywnej struktury korporacyjnej, co jest bardzo ważne w przyciąganiu inwestycji. Dodatkowo potężną zachętą do skalowania biznesu jest NnVK, który działa w przestrzeni i pozwala mieszkańcom reinwestować środki w rozwój. Zdarza się, że jedna z potężnych firm kompleksu obronno-przemysłowego po roku pracy w NnVK zgromadziła budżet i zbudowała własne centrum badawczo-rozwojowe.
O rozwoju ekosystemu startupowego
Postawiliśmy sobie za cel – zwiększyć liczbę startupów na milion osób. Aby to zrobić, pracujemy wzdłuż 3 głównych ścieżek.
Pierwszym z nich jest kształtowanie kultury przedsiębiorczości technologicznej wśród uczniów i studentów. Aby po ukończeniu studiów lub choćby w trakcie nauki posiadali odpowiednie umiejętności i mogli stworzyć własny projekt biznesowy. Drugim jest stworzenie możliwości akceleracji. W tym celu wspólnie z przedsiębiorstwami uruchamiamy różne programy i rozmawiamy o przyciąganiu na Ukrainę organizacji takich jak Techstars, Plug and Play, Alchemist Accelerator.
Trzecim, być może najważniejszym, jest uproszczenie dostępu do możliwości inwestycyjnych i dotacyjnych. Kontynuujemy prace nad zjednoczeniem międzynarodowych funduszy inwestycyjnych z ideą wspierania ukraińskiej gospodarki cyfrowej. Naszym celem jest zebranie około 200 milionów dolarów dla ukraińskich startupów. Teraz, nie licząc sektora technologii obronnych, istnieje już 4-5 dużych funduszy stworzonych wyłącznie w celu wspierania ukraińskich startupów.
Ukraiński Fundusz Startupowy aktywnie działa w tym kierunku. Jest największym aniołem biznesu w kraju. Na rok 2023 wsparcie funduszu dla startupów i projektów wyniesie ok. 2,7 mln dolarów w ramach realizacji dużych programów grantowych i partnerskich.
O sztucznej inteligencji
W tym roku sztuczna inteligencja stała się tematem numer jeden na całym świecie. Ukraina jako państwo technologiczne również nie odstępuje od tego trendu i aktywnie wzmacnia swoją pozycję w rozwoju AI, a także integrowaniu jej we wszystkich sferach życia – od biznesu po administrację publiczną.
W 2023 roku przedstawiliśmy mapę drogową regulacji sztucznej inteligencji na Ukrainie, która opisuje naszą wizję wdrożenia krajowego ustawodawstwa w obszarze AI. Dorcard opiera się na podejściu, które nazywamy oddolnym, czyli ruchu od dołu do góry. Oznacza to, że rząd w pierwszej kolejności zapewni przedsiębiorstwom wszystkie narzędzia umożliwiające przygotowanie się do krajowych wymogów regulacyjnych, a dopiero później wprowadzi przepisy dotyczące sztucznej inteligencji.
Takie podejście pomoże firmom z wyprzedzeniem dostosować swoje produkty AI do przyszłych ukraińskich wymogów regulacyjnych. Ważne jest, aby nasze standardy były zsynchronizowane z wymogami europejskimi. Umożliwi to ukraińskim firmom łatwe wejście na rynki międzynarodowe w przyszłości, kiedy Europa przyjmie własne ustawodawstwo w dziedzinie sztucznej inteligencji.
O ukraińskiej e-rezydencji
W grudniu uruchomiliśmy beta-testy ukraińskiego programu e-rezydencji uResidency, dzięki któremu obywatele innych krajów będą mogli rejestrować indywidualnych przedsiębiorców na Ukrainie i prowadzić działalność gospodarczą z dowolnego miejsca na świecie, płacąc podatki do naszego budżetu.
Program ten będzie potężnym źródłem ożywienia naszej gospodarki poprzez opodatkowanie zagranicznych przedsiębiorców, a także wzmocni markę Ukrainy jako państwa cyfrowego.
uResidency koncentruje się na właścicielach małych firm z Azji i Europy, w szczególności na specjalistach IT i dostawcach usług online w gospodarce kreatywnej. Na początku przyszłego roku z programu będą mogli korzystać obywatele pierwszych czterech krajów – Indii, Pakistanu, Tajlandii i Słowenii. W miarę wdrażania programu lista ta będzie się poszerzać.
O zasobach wirtualnych
Na początku roku uruchomiliśmy bezpłatny kurs edukacyjny na temat kryptowalut i blockchain na Diya.Osvita, do którego dołączyło już 21 000 Ukraińców. Wspólnie z kolegami z Komisji Polityki Prawnej pracowaliśmy nad koncepcją „rzeczy cyfrowej”, której rodzajem są kryptowaluty, co jest już zapisane w Kodeksie Cywilnym. Aby określić potrzeby biznesu kryptograficznego w naszym kraju, zainicjowaliśmy i zaprezentowaliśmy badanie WEB3 dla Ukrainy: dialog z założycielami. Wzięło w nim udział 50 przedsiębiorców web3. Wyniki tego badania uwzględnimy przy kształtowaniu i wdrażaniu polityki państwa w zakresie gospodarki cyfrowej, innowacji cyfrowych i technologii na Ukrainie.
Również w tym roku zarejestrowany został alternatywny projekt ustawy nr 10225-1 „W sprawie zmiany Ordynacji podatkowej Ukrainy oraz innych aktów prawnych Ukrainy w sprawie regulacji obrotu aktywami wirtualnymi na Ukrainie”. Głównym celem jest uruchomienie efektywnego rynku kryptowalut i wprowadzenie jasnych zasad opodatkowania transakcji nową klasą aktywów.
O planach na rok 2024
Technologie obronne będą naszym stałym priorytetem przez długi czas. W przyszłym roku planujemy stworzyć Armię Robotów i Armię Wojny Elektronicznej w ramach Brave1, aby na pierwszej linii frontu dostępne były jeszcze skuteczniejsze rozwiązania ratujące życie naszych obrońców.
Tworzenie lepszego otoczenia dla sektora technologicznego to kolejny ważny obszar pracy. Będziemy nadal pracować, aby firma miała wszelkie możliwości rozwoju i skalowania w naszym kraju, aby tutaj rodziły się jednorożce, a światowi giganci technologiczni wkraczali na Ukrainę. Jestem przekonany, że Ukraina przyszłości to odnoszący sukcesy stan technologiczny, kraj innowacji, w którym budowanie biznesu jest opłacalne i obiecujące.
W planach jest także uruchomienie piaskownicy regulacyjnej dla startupów high-tech działających w obszarze web3 i AI. W tym środowisku firmy będą mogły opracowywać i testować swoje produkty zgodnie z przyszłymi przepisami, korzystając jednocześnie z pełnego wsparcia ze strony rządu.
W przyszłym roku będziemy nadal wspierać rozwój sztucznej inteligencji. Planujemy opracowanie Białej Księgi, sformułowanie ogólnych i sektorowych rekomendacji dla biznesu oraz uruchomienie kursu o sztucznej inteligencji dla studentów medycyny. Dodatkowo będziemy pracować nad Government BI – systemem podejmowania świadomych decyzji zarządczych w oparciu o Big Data i AI. Planowane jest również utworzenie centrum międzynarodowego rozwoju GovTech w celu wymiany doświadczeń z innymi krajami i skalowania skutecznych rozwiązań.