Ta informacja została przekazana przez Medicalanswer, podaje URA-Inform.
Według nich alkohol może chronić przed chorobami autoimmunologicznymi poprzez tłumienie nadmiernych reakcji immunologicznych prowadzących do rozwoju. Osobliwością tych chorób jest to, że przeciwciała działają przeciwko własnym komórkom organizmu – czasami aż do całkowitego zniszczenia tkanek i narządów.
Niemieccy naukowcy odkryli, że alkohol ma specyficzny wpływ na pomocnicze komórki pęcherzykowe T – komórki odpornościowe w węzłach chłonnych i tkankach zapalnych, które powodują reakcje autoimmunologiczne typowe dla tej choroby.
„Najwyraźniej pęcherzykowe komórki T pomocnicze są wrażliwy na octan, produkt rozkładu alkoholu. Jego działanie hamuje ich funkcję, co wiąże się z rozwojem chorób autoimmunologicznych, na przykład stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów, “ naukowcy stwierdzają.
Jednocześnie eksperci zauważają, że pomimo zidentyfikowanych właściwości ochronnych alkoholu, należy pamiętać, że jego picie ma swoje negatywne konsekwencje. Dodatkowo podkreślają znaczenie umiaru. Według profesora Georga Schetta maksymalna dzienna dawka: to jedna ósma litra wina lub jedna czwarta.
Przypomnijmy, że poprzednio pisaliśmy, jak pozbyć się kaca w ciągu kilku sekund: ta tania przyprawa w mgnieniu oka.