Czas przejazdu ciężarówek przez granicę na punkcie kontrolnym Dorogusk-Jagodin wynosi obecnie ponad 30 dni ze względu na wzmożone protesty polskich przewoźników.
Poinformowała o tym we wtorek Administracja Celna w Lublinie i polscy przewoźnicy – podaje Ukrinform, powołując się na RMF24.
Według obliczeń Wydziału Administracji Celnej w Lublinie na dzień dzisiejszy przed przejściem Dorogusk-Jagodin w kolejce stoi 1,5 tys. ciężarówek.
„Szacowany czas oczekiwania, biorąc pod uwagę aktualne natężenie przejazdu pojazdów przez przewoźników, to ponad miesiąc” – podają polscy celnicy.
Podkreślają, że tak duże czasy oczekiwania na przekroczenie granicy wynikają ze wzmożonych protestów przewoźników na tym punkcie kontrolnym. W szczególności szefowa protestu przewoźników w Doroguskich Edyta Ozigala powiedziała PAP, że obecnie w stronę Ukrainy może jechać przez trzy godziny jedna ciężarówka, choć wcześniej było odwrotnie – trzy ciężarówki na godzinę.
„Protest trwa już ósmy tydzień, trzeba jakoś zmienić taktykę. W ciągu siedmiu tygodni nasze ustępstwa wobec strony ukraińskiej nie przyniosły rezultatów, dlatego intensyfikujemy protest” – powiedział Ozigala.
Według polskich celników na przekroczenie granicy przed przejściem Grebnoje-Rava-Russkaja czeka 950 ciężarówek, a czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi 12 dni.
Według polskiej policji w kolejce do przekroczenia granicy przed przejściem Medika-Szegini czeka 570 ciężarówek, a przed przejściem Korchewa-Krakowiec 580 ciężarówek. Czas oczekiwania na przekroczenie granicy w Medice, gdzie polscy rolnicy zawiesili protest na początku stycznia, wynosi około czterech dni.
Jak informowaliśmy, 6 listopada polscy przewoźnicy rozpoczęli blokowanie ruchu ciężarówek w pobliżu trzech największych przejść kontrolnych na granicy z Ukrainą: Korczewa – Krakowiec, Grebnoje – Rawa-Russka, Dorogusk – Jagodin.
Wśród głównych postulatów znalazł się powrót praktyki wydawania zezwoleń dla ukraińskich przewoźników, zniesionej umową z Unią Europejską do 30 czerwca 2024 roku.
Od niedzieli 24 grudnia polscy rolnicy zawieszają do 2-3 stycznia blokadę ruchu dla ciężarówek w pobliżu punktu kontrolnego w Medice. Tymczasem polscy przewoźnicy nie zgodzili się na to i w dalszym ciągu blokują drogi przed punktami kontrolnymi w Doroguskiej, Korczewie i Grebennej.