Flaga Iranu, zdjęcie · Pixabay
Iran wstrzymał trwające od miesięcy spowolnienie we wzbogacaniu uranu do 60% czystości potrzebnej do produkcji broni nuklearnej.
Źródło : Reuters w nawiązaniu do komunikatu MAEA
Szczegóły : Dyplomaci uważają, że spowolnienie, które rozpoczęło się w czerwcu, było wynikiem tajnych negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, które doprowadziły do uwolnienia obywateli amerykańskich przetrzymywanych w Iranie na początku tego roku.
Iran ma już wystarczającą ilość uranu wzbogaconego do 60%, podlegającego dalszemu wzbogacaniu, aby zgodnie z teoretyczną definicją MAEA stworzyć trzy bomby nuklearne, a przy niższych poziomach wzbogacenia jeszcze więcej. Iran zaprzecza jednak, jakoby dążył do stworzenia broni nuklearnej.
Iran „zwiększył produkcję wysoko wzbogaconego uranu, odwracając wcześniejsze cięcia w produkcji obowiązujące od połowy 2023 r.” – stwierdziła MAEA w oświadczeniu.
Iran wzbogaca uran do 60%, blisko około 90% potrzebnego do produkcji broni, w swoim pilotażowym zakładzie wzbogacania paliwa w kompleksie Natanz oraz w zakładzie Fordow.
Według MAEA przed spowolnieniem zakłady te wzbogacały uran do 60% w tempie około 3 kg miesięcznie.
„Agencja potwierdza, że tempo, w jakim Iran produkuje uran wzbogacony do 60% U-235 w tych dwóch zakładach łącznie, wzrosło do około 9 kg miesięcznie od końca listopada 2023 r.” – czytamy w raporcie.
Według teoretycznej definicji MAEA około 42 kg uranu wzbogaconego do 60% to ilość, przy której nie można wykluczyć powstania bomby atomowej.
Inspektorzy MAEA po raz pierwszy zauważyli zmianę w produkcji w Fordow 25 listopada, po czym Iran stwierdził, że zmiana nastąpiła 22 listopada i że tempo produkcji w tym miejscu powróciło do poziomu sprzed spowolnienia, jak wynika z raportu.
W raporcie dodano, że 27 listopada inspektorzy zaobserwowali wzrost poziomu produkcji w Natanz. Następnie MAEA zweryfikowała poziomy produkcji w Natanz 19 grudnia i w Fordow 24 grudnia.
Przypomnijmy : władze Iranu wielokrotnie stwierdzały, że program nuklearny tego kraju ma charakter wyłącznie pokojowy.
Jednocześnie od dawna wiadomo, że Iran w tajemnicy otrzymuje zachodnie technologie.
Przykładowo w irańskich dronach Shahed-136 znaleziono podzespoły ponad 30 europejskich i amerykańskich firm – większość części pochodziła ze Stanów Zjednoczonych.