Dług państwa wobec banków z tytułu rekompensaty odsetek w ramach preferencyjnego programu kredytowego dla przedsiębiorstw. Dostępne kredyty na poziomie 5-7-9% osiągną do końca roku 5 miliardów hrywien. Poinformował o tym szef Komisji Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Rady Najwyższej Danilo Getmantsev.
► Przeczytaj kanał telegramowy “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Przypomniał, że w W 2023 roku program preferencyjnych kredytów dla przedsiębiorstw przeszedł szereg przekształceń: wszystkie kredyty podzielono na kredyty inwestycyjne i obrotowe (o podwyższonych stawkach), zmieniła się lista priorytetowych branż i obszarów.
„Jednakże lista ta pozostaje dość szeroki, a zakres programu, który wcześniej skupiał się na małych i średnich przedsiębiorstwach, uległ rozmyciu. Doprowadziło to do wzrostu wydatków na program, wzrostu zadłużenia z tytułu płatności do banków z budżetu państwa, które do końca 2023 roku osiągnie 5 miliardów hrywien” – zauważył Getmantsev.
Zaznaczył, że kluczową rolę w ożywieniu akcji kredytowej w dalszym ciągu odgrywa program pożyczki preferencyjnej „5-7 -9%”, jednak w kontekście ograniczonych środków budżetowych w 2024 r. wymaga on modyfikacji.
„Przede wszystkim wszystkich, w celu bardziej ukierunkowanego wsparcia dla BCH i przedsiębiorstw narażonych na zagrożenia bezpieczeństwa. Rząd musi przygotować koncepcję przekształcenia programu do końca pierwszego kwartału 2024 roku w ramach zaktualizowanego memorandum z MFW” – dodał Getmantsev.
Przypomnijmy
< p>Budżet państwa na rok 2024 przewiduje kwotę 18 miliardów hrywien na rekompensatę odsetek od kredytów preferencyjnych w ramach programu „5-7-9”.