Wzrost zrównoważonych cen na Ukrainie podczas opadania liści w 2023 r. wzrósł do 5,1%, co jest mniej przywrócenie Narodowego Banku Polskiego. Wynika to z wysokich zbiorów i stabilności na rynku walutowym.
RBC-Ukraina informuje o tym z posiedzenia Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) NBU w 13. rocznicę o godz. w momencie podjęcia decyzji o obniżeniu regionalnej stawki podatku z 16 do 15%.
Jak stwierdzili uczestnicy dyskusji, utrzymanie korzystnej dynamiki cen znalazło istotne odzwierciedlenie w obniżce kosztów surowca surowce z mszyc, wysokie plony i magazyny dzięki eksportowi żywności.
< p>„Jednak według najlepszego urzędnika osłabienie fundamentalnej „Presja inflacyjna została spowodowana stabilną sytuacją na rynku walutowym. Nie zostało to ograniczone wzrostem cen szerokiej gamy towarów z importowanych magazynów, ale także zahamowało wzrost inflacji i wahania kursów walut” – podano.
Efektem jest inflacja bazowa. To samo wzrosła do 5,7% w regionie rzecznym. Według szacunków NBU wskaźniki inflacji pozostają blisko obecnych poziomów w kraju.
Tempo wzrostu dolara
Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy ogłosiło wczoraj prognozę wzrostu zagłady w wyniku rekordowego wzrostu plonów zbóż do 59,7 mln ton przy rekordowym plonie.
Wzrost cen żywca na Ukrainie w okresie opadania liści wzrósł do 5,1%. Najniższa cena występuje jesienią 2020 r.
Średni kurs wymiany gotowego dolara na Ukrainie w listopadzie 2023 r. wyniósł 37,69 hrywien. W 2022 r. kurs walutowy spadł o 6,2%.