Zdjęcie: Kirill Dmitriev, specjalny przedstawiciel Putina ds. negocjacji z USA (Getty Images) Autor: Danila Kramarenko
Dziś w Białym Domu może odbyć się spotkanie rosyjskiego negocjatora Kirilla Dmitrieva z przedstawicielem Donalda Trumpa Stevem Witkoffem. USA musiały nawet tymczasowo znieść sankcje, aby „człowiek Putina” mógł przybyć do Waszyngtonu.
RBC-Ukraina wyjaśnia, kim jest Kirył Dmitrijew i jaką rolę odgrywa w negocjacjach z USA.
Treść
-
Wczesne lata i edukacja Dmitriewa
-
Kariera bankiera inwestycyjnego i powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi
-
Najlepsza godzina Dmitrijewa: RDIF, Putin i „most” do Trumpa
-
Rola Dmitrijewa w negocjacjach z zespołem Trumpa
Według doniesień CBS News sankcje wobec Dmitrijewa zostały tymczasowo zniesione, aby mógł on odwiedzić Stany Zjednoczone. Umożliwiło to otrzymanie niezbędnej wizy na podróż do Waszyngtonu.
Wcześniej wizytę Dmitrijewa ogłosiła stacja CNN, a Putin potwierdził bez podawania szczegółów, że taka wizyta jest możliwa. Należy zauważyć, że w lutym został on włączony do rosyjskiej delegacji negocjacyjnej. Wziął udział w pierwszym spotkaniu ze Stanami Zjednoczonymi w Arabii Saudyjskiej 18 lutego 2025 r.
Specjalny przedstawiciel Putina odpowiada za inwestycje i współpracę gospodarczą z zagranicą. Ponadto jest dyrektorem generalnym Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF).
Wczesne lata i edukacja Dmitriewa
Kirill Dmitriev urodził się w 1975 roku w Kijowie w rodzinie biologa. On sam opowiadał, że na początku lat 90., gdy studiował w jednej z kijowskich szkół fizyki i matematyki, do Dmitrijewów przyjechała w ramach „cywilnej dyplomacji” rodzina z USA. Dowiedział się od nich, co musi spełnić obcokrajowiec, aby móc podjąć studia w USA.
„W rezultacie uczęszczałem do Foothill College przez dwa lata, a następnie otrzymałem pełne stypendium na Uniwersytecie Stanforda” – powiedział w wywiadzie.
W 1996 roku Dmitriev uzyskał tytuł licencjata ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, a w 2000 roku uzyskał tytuł MBA w Harvard Business School.
Kariera bankiera inwestycyjnego i powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi
Po ukończeniu Stanford rozpoczął karierę w banku inwestycyjnym Goldman Sachs w Nowym Jorku. Później był konsultantem w firmie konsultingowej McKinsey and Company w Los Angeles, Pradze i Moskwie.
W 2000 roku powrócił do Moskwy. Według doniesień portalu The Insider, mężczyzna zarejestrował samochód nie na swój ukraiński paszport, lecz na dowód osobisty rosyjskiego oficera . Sądząc po zestawie liter i cyfr, podobne dokumenty posiadali absolwenci Akademii Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, Akademii Inżynierii Lotniczej im. Żukowskiego, a także zawodowi oficerowie GRU.
Jednocześnie został zastępcą dyrektora generalnego i dyrektorem zarządzającym działu doradztwa zarządczego rosyjskiej firmy informatycznej Information Business Systems LLC (IBS). W latach 2002-2007 pracował w Delta Private Equity, oddziale US Russia Investment Fund (TUSRIF), utworzonego przez rząd USA w celu realizacji prywatnych inwestycji w gospodarkę rosyjską.
W latach 2007-2011 zarządzał funduszem inwestycji bezpośrednich Icon Private Equity w Kijowie (kapitał ponad 1 mld dolarów). Jego beneficjentem był miliarder Wiktor Pinczuk i były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. W 2009 roku Dmitrijew założył Fundację Inicjatyw Społecznych, której jednym z obszarów działalności było wzmacnianie więzi między Rosją a Ukrainą . Pierwszym projektem był festiwal „Zjednoczony Świat Kreatywności”. W 2010 roku został wpisany na listę „Młodych Globalnych Liderów” Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Najlepsza godzina Dmitrijewa: RDIF, Putin i „most” do Trumpa
Moment chwały Dmitrijewa wiąże się z jego małżeństwem z Natalią Popową, bliską przyjaciółką i partnerką biznesową najmłodszej córki Putina, Jekateriny Tichonowej. Była prezenterką w kilku kanałach telewizyjnych, modelką, a obecnie wraz z Tichonową zasiada w zarządach kilku firm, a od 2019 r. jest rzecznikiem praw firm high-tech.
Popowa przedstawiła go Tichonowej i jej ówczesnemu mężowi Kiryłowi Szamałowowi, a oni z kolei przedstawili go szefowi rosyjskiej administracji prezydenckiej Siergiejowi Iwanowowi. W tym czasie ówczesna minister rozwoju gospodarczego Elvira Nabiullina szukała osoby, która stanęłaby na czele funduszu inwestycji bezpośrednich (RDIF). W 2011 r. Dmitrijew objął stanowisko jej prezesa, a Iwanow został szefem rady nadzorczej. Przypuszcza się, że bezpośrednim przełożonym Dmitrijewa był generał FSB Andriej Czobotow.
Według rosyjskich mediów Dmitriew uwielbiał „dyplomację telefoniczną” i zorganizował „show z telefonami od wysoko postawionych urzędników”. Poza tym zawsze miał o czym rozmawiać osobiście z Putinem. Najpierw poinformował, jak wydał pieniądze z funduszu. Po drugie, z problemami zwracali się do niego przedstawiciele dużych przedsiębiorstw, banków i zagraniczni inwestorzy. Uwolnienie amerykańskiego inwestora Michaela Calveya w dużej mierze należy przypisać właśnie jemu.
Nazwisko Dmitrijewa pojawiło się w raporcie specjalnego prokuratora USA, który badał rosyjską ingerencję w wybory w 2016 r. Podobno spotkał się z darczyńcą Trumpa i założycielem Blackwater, Erikiem Princem, aby ustanowić niepubliczny związek między Białym Domem a Kremlem. Media podały, że Dmitriew od ponad trzech lat utrzymywał kontakty z zięciem Trumpa Jaredem Kushnerem i finansistą Rickiem Hersonem, z którymi pracował nad planem pojednania między USA i Rosją.
Rola Dmitrijewa w negocjacjach z zespołem Trumpa
Po powrocie Trumpa na urząd prezydenta Dmitrijew ponownie zaczął odgrywać ważną rolę dyplomatyczną. Jego pierwszym publicznym krokiem była wymiana 11 lutego byłego amerykańskiego dyplomaty i nauczyciela Marka Vogla na Rosjanina Aleksandra Winnika. Donoszono, że brał bezpośredni udział w negocjacjach. Potwierdził to później specjalny wysłannik prezydenta USA Steven Witkoff.
Następnie Putin włączył Dmitrijewa do grupy negocjatorów omawiających z Waszyngtonem możliwość zakończenia wojny z Ukrainą. W szczególności był on częścią rosyjskiej delegacji w Arabii Saudyjskiej na negocjacje 18 lutego. Przypuszcza się, że to ta osoba ma teraz nieoficjalny kanał komunikacji z ekipą Trumpa.
Spotkał się z następcą tronu Arabii Saudyjskiej, księciem Mohammedem bin Salmanem, a także z Witkoffem podczas jego wizyty w Moskwie. Nie wiadomo na pewno, jaką wiadomość Putin przekaże dzisiaj Trumpowi za jego pośrednictwem. Wcześniej Dmitriew powiedział, że Moskwa i Waszyngton mogą współpracować w dziedzinie gospodarki, finansów i kosmosu. Możliwe, że tematem rozmów będą powrót amerykańskich firm do Rosji, zasoby metali ziem rzadkich, ceny energii, Arktyka, wymiana więźniów itp.
W 2022 roku, po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji, Dmitrijew został umieszczony na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Na potrzeby dzisiejszego spotkania z Whitkoffem strona amerykańska tymczasowo zniosła obostrzenia.
Przy przygotowywaniu tekstu korzystano z publikacji agencji Reuters, Bloomberg, a także The Insider i innych rosyjskich mediów.
Przeczytaj pilne i ważne wiadomości o wojnie Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.