W okresie wzmożonej pracy w ogrodzie, wiosną, ogrodnicy chętnie korzystają z każdej możliwości zaoszczędzenia czasu pracy. Dotyczy to również roślin trudnych w uprawie. Na przykład marchewki. Wielu z nas uwielbia to warzywo i chce je uprawiać w domu. Ale niestety nie zawsze jest łatwo. Chcesz poznać sekret uprawy marchwi?
Treść Dlaczego opłaca się samodzielnie uprawiać marchew w domu?
WomanEL natknęła się w Internecie na niezwykłą sztuczkę, która pomoże ci zrobić to dobrze i uzyskać obfite plony.
Cechy uprawy marchwi
Uprawa marchwi w ogrodzie to przyjemne i satysfakcjonujące zajęcie! Oto kilka funkcji i wskazówek, które pomogą Ci uzyskać dobre zbiory:
- Wybór odmiany. Istnieje wiele odmian marchwi, od wczesnych do późnych. Wybierz odmianę odpowiednią dla Twojego klimatu i sezonu wegetacyjnego. Na przykład odmiany wczesne nadają się do uprawy w zimnych regionach, a odmiany późne – w ciepłych.
- Przygotowanie gleby. Marchewki preferują gleby lekkie, luźne i dobrze zdrenowane. Przed sadzeniem zaleca się wykopanie gleby i dodanie nawozów organicznych, np. kompostu lub próchnicy. Poprawi to strukturę gleby i dostarczy składników odżywczych.
- Siew. Marchew można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Najlepiej przeprowadzać to wiosną, gdy gleba nagrzeje się do temperatury 7-10°C. Nasiona wysiewa się na głębokość ok. 1-2 cm, zachowując odległość między rzędami 20-30 cm.
- Podlewanie. Marchew wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie kiełkowania i tworzenia się korzeni. Należy jednak unikać nadmiernego podlewania, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni.
- Rębnia. Gdy siewki osiągną wysokość 5-7 cm, należy je przerzedzić, pozostawiając odstępy 5-10 cm między roślinami. Pomoże to zapobiec konkurencji o światło i składniki odżywcze.
- Nawóz. Marchewki nie wymagają dużej ilości nawozu, ale w połowie sezonu można zastosować nawóz złożony, aby wspomóc ich wzrost.
- Zwalczanie szkodników. Uważaj na szkodniki takie jak połyśnica marchwianka i mszyce. W razie konieczności stosuj naturalne środki lub specjalne pułapki.
- Żniwny. Marchewki są zazwyczaj gotowe do zbioru po 70–120 dniach od siewu, w zależności od odmiany. Sprawdź, czy korzenie osiągnęły pożądany rozmiar i ostrożnie je wykop, aby ich nie uszkodzić.
- Składowanie. Marchew najlepiej przechowywać w chłodnym i wilgotnym miejscu. Aby przedłużyć trwałość, można użyć piaskownicy lub przechowywać w lodówce.
Jaki jest sekret uprawy marchwi: porady z Instagrama
„Marchewki mogą być trudne w uprawie z wielu powodów. Są wymagające pod względem gleby i warunków środowiskowych. A czasami ptaki lub inne stworzenia wykopują nasiona na przekąskę” — mówi mistrzyni ogrodnictwa Tiffany Selvy.
Zobacz ten post na Instagramie
Kiedy więc @nettlesandpetals z Instagrama pokazała, jak można wykorzystać deskę z nieobrobionego drewna do sadzenia roślin, zastanawialiśmy się, po co to wszystko. „Czasami najlepszym rozwiązaniem jest to najprostsze i myślę, że tak jest w przypadku tego filmu” – mówi Selvi. Jeden kawałek drewna może rozwiązać wiele problemów ogrodowych, niedrogo i bez większego wysiłku.
„Myślę, że to świetny sposób na sadzenie marchwi” – powiedziała w ekskluzywnym wywiadzie dla House Digest. „Używanie boku drewnianej deski zapewnia, że nasiona zostaną zasadzone na właściwej i stałej głębokości, w przeciwieństwie do kopania rowu ręcznie”. Innymi słowy, krawędź deski utworzy bardziej równomierny rów, niż gdybyś użył kielni.
To nie jedyna zaleta tej metody. Dzięki temu gleba w miejscu sadzenia pozostaje stale wilgotna”, mówi Selvi. „Włożenie namoczonych nasion przyspieszy kiełkowanie, a zgrabienie gleby zapewni, że nasiona nie zostaną przemieszczone”.
Ważne jest również, aby nie zapomnieć o desce i nie zostawiać jej na zbyt długo. „Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie nasiona kiełkują w tym samym czasie. Więc jeśli chcesz wypróbować tę metodę sadzenia, bądź przygotowany na codzienne sprawdzanie drabin” – mówi Selvi. Jeśli pozostawisz je na zbyt długo, może się okazać, że pędy się uduszą.
Dlaczego opłaca się samodzielnie uprawiać marchew w domu?
Uprawa własnej marchwi może być bardzo opłacalna z kilku powodów:
- Oszczędność pieniędzy. Uprawa własnych warzyw, w tym marchwi, może znacznie obniżyć koszty artykułów spożywczych. Dotyczy to zwłaszcza sezonu, w którym ceny świeżych warzyw mogą być wysokie.
- Jakość i świeżość. Jeśli uprawiasz własne marchewki, możesz być pewien ich jakości. Masz kontrolę nad tym, jakie nawozy i środki ochrony roślin są używane, dzięki czemu możesz uniknąć stosowania środków chemicznych i pestycydów.
- Smak i różnorodność. Marchewki uprawiane w domu często mają bogatszy smak niż te kupione w sklepie. Dodatkowo możesz eksperymentować z różnymi odmianami, które nie zawsze są dostępne w sklepach.
- Zdrowie. Dzięki własnej uprawie marchwi dostarczasz sobie świeżych i zdrowych warzyw bogatych w witaminy i minerały. Marchewki na przykład zawierają dużo beta-karotenu, który korzystnie wpływa na wzrok i układ odpornościowy.
- Przyjazne dla środowiska. Uprawa własnych warzyw pozwala zmniejszyć ślad węglowy towarzyszący transportowi żywności. Można również stosować metody ekologiczne, które mają pozytywny wpływ na środowisko.
- Przyjemność i relaks. Ogrodnictwo to wspaniały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, relaks i obcowanie z naturą. Może stać się hobby, które przynosi radość i przyjemność.
Chcesz przyciągnąć zapylacze do swojego ogrodu? Wiemy, jak zrobić to lepiej. Nie popełniaj tych błędów.