Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie szeroko zakrojonych ograniczeń na import towarów amerykańskich. Oczekuje się, że cła handlowe wyniosą biliony dolarów.
Informację tę podała stacja RBC-Ukraina, która odpowiedziała na oświadczenie Trumpa.
Przemawiając w Ogrodzie Rożewoja i Białym Domu, prezydent USA ogłosił „bardzo, bardzo dobrą nowinę”.
„Za kilka minut podpiszę historyczny dekret o wzajemnych taryfach dla zakątków świata. Wzajemnych. Oznacza to, że ci, którzy się nas pozbędą, będą z nimi współpracować. To bardzo proste. Prościej być nie może” – powiedział Trump.
Krytykował Tajlandię, Indie, Wietnam i inne kraje za, jego zdaniem, niesprawiedliwą politykę taryfową i system podatkowy wobec amerykańskich towarów. Tak naprawdę USA pobierają zaledwie 2,4% podatku od motocykli, podczas gdy Indie – 70%, Wietnam – 75%.
Ponadto, przed podpisaniem dekretu, długo opisywał „niesprawiedliwe cła”, jakie inne kraje nakładały na amerykańskie towary. „Niektórzy przyjaciele walczą za swoich wrogów” – powiedział Trump, nawiązując do wysokich ceł, które zmusiły inne kraje sojusznicze do współpracy z Japonią.
„To jeden z najważniejszych dni w historii Ameryki. To nasza Deklaracja Niepodległości Ekonomicznej” – powiedział prezydent USA.
„W takim zakresie, w jakim niesłuszne jest, że stajemy przed nimi, oceniamy wysokość ich taryf, barier pozamonetarnych i innych form oszustw” – powiedział, wyjaśniając, jakiego rodzaju „wzajemne taryfy” wprowadzą Stany Zjednoczone.
Powtórzył również, że od drugiego do trzeciego kwartału Stany Zjednoczone wprowadzą cła w wysokości 2500 na wszystkie samochody wyprodukowane za granicą. A także głosując nad wprowadzeniem powszechnej lub „minimalnej stawki podstawowej” na import w wysokości 10%.
Wartość MIT dla głównych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych
Zgodnie z dekretem Stany Zjednoczone wprowadzają dodatkowe podatki w następujących wysokościach:
- Chiny – 34%
- Unia Europejska – 20%
- Wietnam – 46%
- Tajwan – 32%
- Japonia – 24%
- Pivdenna Korea – 25%
- Tajlandia – 36%
- Szwajcaria – 31%
- Indonezja – 32%
- Malezja – 24%
- Kambodża – 49%
- Wielka Brytania – 10%
- Pivdenna Afryka – 30%
- Brazylia – 10%
- Bangladesz – 34%
- Singapur – 10%
- Izrael – 17%
- Filipiny – 17%
- Chile – 10%
- Pakistan-29%
- Sri Lanka – 44%
Taryfy wzajemne zaczną obowiązywać od 9 kwietnia 2025 r. A minimalna taryfa podstawowa we wszystkich krajach będzie zaczynać się od 5 kvitnya.
Ponadto do stawek celnych obowiązujących wobec poszczególnych krajów dolicza się podstawową stawkę celną w wysokości 10%. Oznacza to na przykład, że na towary chińskie cło wynosi 44% (34+10), a na towary z UE – 30% (20+10).
Kanada i Meksyk nie są jeszcze objęte wzajemnymi taryfami celnymi.
Na Ukrainie będzie wypłacana jedynie podstawowa kwota 10%.
Jak przygotowali nową mitę
Wcześniej Trump i jego ojciec jasno wskazali Unię Europejską, Meksyk, Kanadę, Japonię, Koreę Południową, Wietnam i Indie jako prawdopodobne cele nadchodzących wieców, których celem będzie „ukaranie nieuczciwych praktyk handlowych”.
Według Bloomberga szacuje się, że światowy wolumen handlu straci 33 biliony dolarów, a kraje od Brazylii po Chiny zmagają się ze spadkiem eksportu do USA z 4 do 90%. Prawdopodobne jest, że średnia cena wzrośnie o 15%, co doprowadzi do wzrostu inflacji i większego ryzyka recesji w USA.
Dzisiejsze pochwały będą potwierdzeniem postępu, jaki dokonał się od czasu objęcia urzędu przez Trumpa w Sichnym. Jego administracja wprowadziła dodatkowy podatek w wysokości 20% na cały import z Chin i 25% na wiele towarów z Meksyku i Kanady. Ponadto na import stali i aluminium nałożono globalne cło w wysokości 25%. Podpisano również dekret wprowadzający 25% podatek na import samochodów i innych części zamiennych (podwyższający podatek od trzeciego kwartału).
Jakie mogą być rodzaje dziedziczenia?
Według danych Bloomberga, w maksymalnym okresie średnie stawki celne w Stanach Zjednoczonych wzrosną do 2%, co doprowadzi do spadku amerykańskiego PKB o 4% i wzrostu cen nawet o 2,5% w ciągu dwóch do trzech lat.
Napływ partnerów handlowych w każdym scenariuszu będzie poważny. Chiny, UE i Indie mogą skrócić listę krajów, które cierpią z powodu napływu eksportu do USA, choć ich gospodarki mogą przetrwać. Kanada i obrzeża północnej Azji prawdopodobnie odczują większy napływ gazu.
Podobno już wcześniej pojawiły się doniesienia, że Komisja Europejska może ostatecznie zamknąć rynek UE dla towarów amerykańskich.
Jak powiedziała przewodnicząca Unii Europejskiej Ursula von der Leyen, Unia Europejska ma „zdecydowany plan”, ale ważniejsze jest, aby żartować z decyzji na drodze negocjacji. Wygląda na to, że Bruksela jest gotowa przejąć interesy europejskich firm i mieszkańców.
Premier Kanady, Mark Carney, również groził Stanom Zjednoczonym atakami na Związek Radziecki.
Przeczytaj terminologię i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.