Zdjęcie: Oszczędzanie benzyny w mieście (Getty Images) Autor: Konstantin Shirokun
W mieście samochód zużywa najwięcej paliwa, dlatego w takich warunkach najskuteczniejsze będzie stosowanie się do technik oszczędzania paliwa. Podpowiadamy, jak najskuteczniej oszczędzać na paliwie.
Więcej o rygorystycznych środkach oszczędzania paliwa w warunkach miejskich można przeczytać w artykule RBC-Ukraina.
Prawdopodobnie większość ukraińskich kierowców pokonuje swoje kilometry w warunkach miejskich. Ponadto jazda w tym trybie jest najmniej korzystna dla tych, którzy chcą wydawać mniej pieniędzy na tankowanie. Zasada jest prosta: na ulicach miasta samochód musi często uruchamiać się i przyspieszać, a to wymaga wtryskiwania do cylindrów dodatkowych porcji benzyny lub oleju napędowego. Dlatego uważa się, że najważniejszym sposobem na obniżenie zużycia paliwa jest przejście na umiarkowany, zrównoważony styl jazdy. Ale to nie jest jedyna droga.
Temperatura silnika . Obecnie nie przyjmuje się zwyczaju długotrwałego rozgrzewania silnika przed jazdą, a w przypadku nowoczesnych modeli nie ma sensu robić tego na biegu jałowym. Jeśli jednak zaczynasz jazdę na ledwo rozgrzanym silniku, nie obciążaj go od razu wysokimi obrotami, energicznym przyspieszaniem i dużą prędkością – właśnie w takich trybach silnik zużywa najwięcej paliwa. Jeżeli przez pierwsze kilka minut po wyjściu z samochodu będziesz jechać powoli, silnik szybko się nagrzeje i nie będzie zużywał nadmiernej ilości energii.
Nic więcej . Latem klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa o 0,5 – 1,0 l/100 km, zimą podgrzewane szyby, siedzenia, dodatkowe reflektory itp. dodają silnikowi apetytu. Jeśli nauczysz się inaczej tworzyć mikroklimat w kabinie, całkowite zużycie paliwa w trybie miejskim znacznie się zmniejszy. Nie zapominajmy jednak, że przy prędkościach powyżej 50-60 km/h, całkowite otwarcie okna zwiększa zużycie paliwa mniej więcej tak samo, jak włączona klimatyzacja.
Prędkość umiarkowana . Zawsze pamiętaj, że większość modeli produkowanych masowo charakteryzuje się stopniowym wzrostem zużycia paliwa przy prędkości 80-90 km/h. Ponieważ po przekroczeniu prędkości 60-70 km/h wzrasta udział siły aerodynamicznej w sumie sił przeciwdziałających ruchowi samochodu. Zasada ta dotyczy zarówno dróg krajowych, jak i alei szybkiego ruchu w dużych miastach.
Aerodynamika. Jeśli często przyspieszasz do 50-70 km/h w mieście, pamiętaj, że wszystko, co zaburza fabryczną aerodynamikę samochodu, będzie miało dla Ciebie znaczenie. Oznacza to, że wskazane jest zdemontowanie górnego bagażnika, dodatkowych relingów dachowych, spoilerów tuningowych, dużej anteny, dużych niestandardowych błotników itp.
Trasy racjonalne . W każdym mieście są trasy krótkie i długie, a także takie, które wymagają dużego nakładu paliwa i takie, które są oszczędne. Planując podróż, poświęć chwilę na zaplanowanie trasy. Dzięki temu unikniesz konieczności pokonywania wzniesień i zjazdów, stania w korkach, jeżdżenia na pierwszym biegu po dziurach na nierównym asfalcie lub przejeżdżania przez główne aleje i skrzyżowania, gdzie będziesz musiał kilkakrotnie gwałtownie przyspieszyć. Pozwólcie, że udzielimy Wam również kilku rad odnośnie koncepcji ostatniej mili. Dzieje się tak, gdy mieszkańcy dużych miast europejskich zgadzają się zostawić swój samochód o przecznicę od celu podróży, aby uniknąć spędzenia kolejnej pół godziny w korku lub szukania drogi powrotnej pół kilometra dalej, aby móc później wrócić do domu.
Awarie samochodu . Przypomnijmy, że producent samochodu podaje dane dotyczące zużycia paliwa w paszporcie pod warunkiem, że samochód jest w idealnym stanie technicznym. W rzeczywistości na pracę silnika wpływa tylko kilka podzespołów i układów, ale należy zadbać o ich prawidłowe działanie: silnik nie może być zużyty, wtryskiwacze paliwa i świece zapłonowe muszą być czyste, hamulce muszą być w dobrym stanie, opony muszą być napompowane, a zbieżność kół musi być wyregulowana.
Krótko mówiąc
Jeśli transport stanowi naprawdę istotną pozycję wydatków w Twoim budżecie rodzinnym, powinieneś wdrożyć opisane powyżej środki, aby stał się on czymś naturalnym. W rzeczywistości nie jest to trudne, wystarczy tylko zautomatyzować racjonalne techniki zarządzania i nie odchodzić od podanych tutaj zaleceń.
W przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały z AutoBild i Motor .
Przypomnijmy, że RBC-Ukraina niedawno opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego piesi nie zawsze mają rację.