Nowe narzędzie do generowania obrazów wprowadzone w ChatGPT przyczyniło się do rekordowej popularności tego chatbota. Szczególnie duże emocje wzbudziło tworzenie obrazów animowanych w stylu Studio Ghibli, japońskiego studia animacji słynącego z niepowtarzalnych dzieł pod kierownictwem Hayao Miyazakiego.
Poinformowała o tym agencja Reuters , donosi URA-Inform.
Użytkownicy z całego świata aktywnie dzielili się obrazami stworzonymi za pomocą ChatGPT, co doprowadziło do znacznego wzrostu liczby osób korzystających z usługi.
Według firmy badawczej Similarweb, liczba aktywnych użytkowników ChatGPT w tygodniu przekroczy 150 milionów w 2024 roku po raz pierwszy. Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, zauważył, że w ciągu ostatniej godziny do serwisu dołączył milion nowych użytkowników. Stało się to możliwe dzięki modernizacji modelu GPT-4o, która znacząco poprawiła jego możliwości generowania obrazu, w tym tworzenia treści animowanych.
„W ciągu ostatniej godziny dodaliśmy milion użytkowników do naszego członkostwa. To w porównaniu z milionem użytkowników, którzy dołączyli do nas zaledwie pięć dni po pierwszym uruchomieniu ChatGPT dwa lata temu” — powiedział Altman.
W wyniku aktualizacji ChatGPT i biorąc pod uwagę popularność animacji w stylu Ghibli, przychody z subskrypcji usługi wzrosły, a liczba pobrań aplikacji osiągnęła historyczny rekord. Eksperci twierdzą jednak, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów naśladujących styl Ghibli stwarza problemy związane z prawami autorskimi. Wielu ekspertów, w tym prawników, mówi o niepewności związanej z regulacjami prawnymi dotyczącymi takich technologii, gdyż prawo autorskie chroni konkretne formy wyrazu, a nie same style artystyczne.
Znany japoński reżyser Hayao Miyazaki negatywnie odniósł się do wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów w stylu studia Ghibli, wyrażając obrzydzenie i stwierdzając, że nigdy nie chciałby wykorzystywać tej technologii w swojej pracy.
W przeszłości pisaliśmy o tym, dlaczego smartfon może wyłączyć się sam?